درجه بندی فرش ها

درجه بندی فرش های ماشینی، بهترین فرش ماشینی کدام است؟

دسته بندی : اخبار
برای خرید و انتخاب فرش ماشینی، نباید تنها طرح و قیمت را در نظر بگیرید؛ مهم‌ترین عاملی که باید به آن توجه کنید درجه بندی فرش های ماشینی و میزان کیفیت آن‌ها است. در این مطلب به بررسی انواع درجه بندی فرش‌های ماشینی که از درجه یک تا درجه پنج موجود هستند پرداخته و تفاوت هریک را میگوییم.

طرح، ضمانت، رنگ و قیمت تنها عواملی نیستند که هنگام خرید فرش باید به آن‌ها توجه کنید. اگر می‌خواهید فرشی که برای خانه انتخاب می‌کنید، از کیفیت، زیبایی و دوام بالایی برخوردار باشد؛ باید در مورد درجه بندی فرش های ماشینی بدانید. با فرش دیوان همراه باشید، تا با دانستن ویژگی و درجه بندی فرش های ماشینی، بهترین انتخاب را داشته باشید.

آشنایی کلی با درجه بندی فرش های ماشینی

ابتدا باید بدانید که فرش‌های ماشینی، از نظر درجه بندی کیفیت در شش گروه قرار می‌گیرند که عبارتند از:

  • فرش درجه یک (S)
  • فرش درجه یک و نیم (S1)
  • فرش درجه دو (S2)
  • فرش درجه سه (S3)
  • فرش درجه چهار (S4)
  • فرش درجه پنج (S5)

اغلب مشتریان در هنگام انتخاب و خرید اینترنتی فرش، بهترین درجه کیفیت آن یعنی درجه یک را انتخاب می‌کنند. در فرش‌های درجه یک، نخ تمام اکریلیک هیت ست به کار می‌رود. این نخ با بخار ریسیده و در دما تثبیت می‌شود؛ به همین دلیل بافت فرش درجه یک از کیفیت و دوام بالایی برخوردار است.

بعد از اتمام پروسه بافت، فرش ماشینی به قسمت پرداخت رفته تا بافتی نرم و یکنواخت داشته باشد. اما اگر پرداخت فرش به درستی انجام نشود، نخ‌ها یکسان نشده و بافت آن سفت و درجه فرش به دو یا سه سقوط خواهد کرد.

یک روش آسان برای تشخیص درجه بندی فرش، دست کشیدن روی سطح آن است. اگر سطح فرش نرم، بدون تو رفتگی و بوی نفت باشد فرش درجه یک است. حالا که به صورت کلی با کیفیت درجه فرش آشنا شدید، وقت آن رسیده که در مورد هر درجه بدانید.

کیفیت فرش گل برجسته

فرش درجه یک (S) چه ویژگی دارد؟

مهم‌ترین ویژگی فرش درجه یک (S)، که باعث تمایز آن از سایر درجه بندی‌های فرش می‌شود، کامل و بی نقص بودن نقشه و عدم تکرار سیلندر است. سیلندر با عدم تعویض کارت طرح قالی نقشه ایجاد شده و باعث تکرار قسمت خاصی از نقشه می‌شود. بی عیب و نقص بودن نقشه، در فرش ماشینی وینتیج که طراحی ویژه‌ای دارد از اهمیت خاصی برخوردار است.

فرش (S) به دلیل استفاده از نخ  اکریلیک هیت ست بافت فرش نرم و پرز دهی کمی دارد.

در فرش‌های درجه یک خبری از پارگی تار، وصله و سوراخ نیست. برای تراش خوردن پشت قالی، ماشین پشت پاک کنی هم به درستی تنظیم شده و خبری از قلاب خوردگی یا نخ‌های بیرون کشیده در پشت فرش نیست.

به دلیل پرداخت خوب فرش، پرز‌ها ارتفاع یکسانی داشته و سطح فرش یکنواخت دیده می‌شود. با تنظیمات درست در بافت فرش‌های ماشینی، ریشه‌ها در سر جای خود قرار دارند. دو یا چند رنگی، که به خاطر استفاده از شید‌های متفاوت یک رنگ است، در فرش درجه یک دیده نمی‌شود. در فرش درجه (S)، هیچ اثری از سوختگی وجود ندارد و آب شدگی نخ‌ها وجود ندارد.

آشنایی با خصوصیات فرش درجه یک و نیم (S1)

برخی از خصوصیات فرش درجه یک و نیم، در مواردی مثل بی عیب و نقص بودن نقشه، مانند فرش درجه (S) است. اما برخی از ویژگی‌ها، باعث تفاوت این دو درجه از نظر کیفیت می‌شود. در بخش پشتی فرش، اثر قلاب خوردگی وجود دارد.

در حداکثر چهار ردیف فرش درجه یک و نیم، پارگی نخ خاب یا جای خالی وجود دارد. سیلندر در فاصله‌های حداکثر نیم سانتی متری، تکرار شده است. در فرش درجه یک و نیم نیز، اثری از سوختگی، نقص در ریشه و زیگزاگ و وصله دیده نمی‌شود.

مهم‌ترین ویژگی فرش درجه دو (S2)

بارز‌ترین ویژگی فرش‌های درجه دو (S2)، وجود یک سانتی متر کسری خاب در عرض فرش و یکنواخت نبودن ارتفاع خاب با سطح فرش است. وجود تیغ خوردگی‌های ناچیز، روزدگی آهار و نقص‌های جزئی در قرارگیری ریشه‌ها و زیگزاگ برخی از ویژگی‌های فرش درجه دو هستند. فرش درجه دو حداکثر تا پانزده سانتی متر رفو و تا پنج سانتی متر هم پارگی نخ تار دارد.

اصلی‌ترین تفاوت فرش درجه سه با سایر درجه بندی‌ها (S3)

فرش‌های درجه سه، قابل مقایسه با فرش‌هایی که در رتبه‌های بالا‌تری قرار گرفته‌اند نبوده و تفاوت زیادی دارند. جابه‌جایی‌های زیاد در نقشه، خاب سوختگی‌های زیاد و وجود بیش از هفت ردیف پارگی نخ خاب در سرتاسر فرش برخی از ویژگی‌های فرش درجه (S3) هستند. قلاب خوردگی، در تمام پشت فرش وجود داشته و بیشتر از پانزده سانتی متر رفو دارد. اشتباهات طراحی در فرش ماشینی درجه سه، در حدود شش ردیف است. ریشه و زیگزاگ نیز در این فرش، در فواصل معینی قرار نگرفته و نقص جزئی دارند. وصله، روزدگی آهار و تیغ خوردگی زیادی در فرش وجود دارد.

فرش ماشینی درجه چهار چیست؟

فرش ماشینی درجه چهار، به فرشی گفته می‌شود که اختلاف طول آن‌ها از بیست و پنج درصد تجاوز کند. فرش درجه چهار، اغلب به صورت پادری و رویه پشتی استفاده می‌شود. سایز و اندازه رایج این فرش‌ها عبارتند از:

  • 70*70 سانتی متر
  • 75*75 سانتی متر
  • 70*90 سانتی متر
  • 75*100 سانتی متر

فرش ماشینی درجه 5

ویژگی فرش ماشینی درجه پنج چیست؟

اصلی‌ترین ویژگی فرش ماشینی درجه پنج، به تفاوت عرض آن‌ها با اندازه استاندارد فرش بر می‌گردد. اگر عرض فرش 5 سانتی متر یا بیشتر، با ابعاد استاندارد فرش اختلاف داشته باشد در درجه پنج قرار گرفته و در گروه ضایعات قرار می‌گیرد.

خرید فرش ماشینی درجه یک، از فروشگاه درجه یک

فرش دیوان، بزرگ‌ترین فروشگاه اینترنتی فرش در ایران است که بهترین با کیفیت‌ترین محصولات را به بازار عرضه می‌کند. در فروشگاه فرش دیوان امکان خرید فرش مستطیلی، فرش بیضی، فرش گرد، فرش اتاق کودک، فرش 1200 و فرش 1500 شانه فراهم شده است.

با مراجعه به سایت فرش دیوان علاوه بر آگاهی از قیمت روز فرش، با مجموعه‌ای از طرح‌ها و مدل‌های مختلف روبرو شده و حق انتخاب فراوانی خواهید داشت. ارسال فرش در فروشگاه فروش دیوان به سراسر کشور رایگان بوده و امکان خرید قسطی برای شما فراهم شده است.

ارتباط با ما

نظرات و سوالات خود را درمورد این مطلب با ما به اشتراک بگذارید
اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “درجه بندی فرش های ماشینی، بهترین فرش ماشینی کدام است؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارسال سریع و ایمن
بهترین کیفیت در ارائه خدمات
بهترین قیمت
پشتیبانی و مشاوره
پرداخت امن

تمامی حقوق سایت محفوظ و متعلق به فرش دیوان می باشد.

Copyright © Divan Carpet Co. 2021

09133605595
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید