پاک کردن لاک از روی فرش

پاک کردن لاک از روی فرش

دسته بندی : آموزش فرش كاشان

در این قسمت از سری محتواهای مجله اینترنتی فرش دیوان، می‌خواهیم به موضوع پاک کردن لاک از روی فرش بپردازیم، با توجه به اینکه ممکن است شما درگیر این مسئله شده باشید، توصیه می‌کنیم که حتما این مطلب را تا انتها بخوانید و از راهنمایی هایی که در اختیارتان قرار می‌دهیم، نهایت استفاده را ببرید.

چگونه می‌توان لکه لاک را از روی فرش پاک کرد؟ آیا لکه لاک خشک را می‌توان از روی فرش پاک کرد؟ آیا می‌توان جای لاک ریخته شده روی فرش را از بین برد؟ همه اینها سوالاتی است که در این مطلب در مورد پاک کردن لاک از روی فرش به آن پاسخ خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.

با توجه به اینکه در هر خانه مواد و لوازم آرایشی که خانم ها استفاده می‌کنند، وجود دارد بنابراین لکه لاک یکی از رایج ترین لکه هایی است که ممکن است بر روی فرش بریزد. به تعبیر برخی از خانم ها، لکه لاک یکی از بدترین لکه ها است، چرا که گاها خیلی بد پاک می‌شود و جای آن تا مدت ها بعد از پاک کردن لاک از روی فرش باقی می‌ماند. اما به هیچ وجه نگران نباشید، ما اینجا هستیم تا این مشکل شما را برطرف کنیم.

لاک‌هایی که در دسترس خانم ها هستند، در چند مدل صنعتی و طبیعی یافت می‌شوند. برخی از لاک‌هایی که به روش‌های شیمیایی و صنعتی درست شده اند، باید با راهکارهای خودشان آنها را پاک کنیم. لاک های طبیعی البته پاک کردنشان به مراتب راحت تر است، چون با یک محلول حل کننده، واکنش نشان می‌دهند و سپس پاک می‌شوند.

نکاتی که قبل از پاک کردن لاک از روی فرش باید بدانید!

پاک کردن لاک از روی فرش

همیشه قبل از اینکه برای فرش شما اتفاقی بیفتد، توصیه می‌کنیم که مراقبت های لازم را درباره آن انجام دهید تا فرشتان همیشه سالم و تمیز باقی بماند. همچنین نکاتی را درباره ماهیت لکه ها باید بدانید که همه را قصد داریم در این بند از مطلب به صورت مقدمه ای برای پاک کردن لاک از روی فرش برای شما توضیح دهیم.

  • به هیچ عنوان اجازه ندهید لکه ها قدیمی شوند.

یکی از معضلاتی که برای پاک کردن لکه از روی فرش وجود دارد، این است که لکه خشک شده باشد. لکه ای که خشک شده باشد، تمیز کردن آن بسیار دشوار تر از زمانی است که لکه هنوز تر و تازه است. پس اولین نکته ای که شما باید به خاطر داشته باشید، این است که به هیچ عنوان اجازه ندهید، لکه ای که روی فرش می‌ریزد، قدیمی شود.

همان موقعی که لکه روی فرش ریخت، سریعا دست به کار شوید و اگر هم نمی‌دانید باید چه کار کنید و چگونه لاک را باید پاک کنید، یک استکان آب جوش به همراه یک قاشق و یک دستمال سفید نخی به همراه داشته باشید و حداقل، اضافی های لکه را با آب داغ جمع کنید. این حداقل کاری است که می‌توانید انجام دهید، ولی در آینده اگر بخواهید فرش را بشویید یا لکه را تمیز کنید، به دردتان خواهد خورد.

  • مکان های مستعد ریختن لکه را شناسایی کنید.

به نظر شما چه مکان هایی از خانه هستند که ممکن است روی آنها لکه ریخته شود؟ باید در این نقاط یک راهکاری بیندیشید چون همیشه پیشگیری بهتر از درمان جواب می‌دهد. درست است که ریختن لکه روی فرش بیشتر شبیه یک حادثه است، اما بهتر است ترفندی برای آن بتراشید تا حداقل اگر حادثه ای رخ داد، کمتر فرش شما را تحت تاثیر قرار دهد. همانطور که می‌دانید، انواع فرش دارای خاب هستند و اگر لکه به عمق خاب نفوذ کند، علاوه بر ظاهر نامطلوبی که ایجاد می‌کند، ممکن است به بافت فرش هم آسیب جدی وارد کند.

بنابراین برای پیشگیری از ریختن لکه روی فرش می‌توانید یک رو فرشی را استفاده کنید تا حداقل، لکه روی رو فرشی بریزد و سپر بلای فرش شود. موقعی که در هنگام استفاده از لوازم آرایشی هستید، می‌توانید زیر میز آرایش یا مکانی که در آن از لاک استفاده می کنید، یک پارچه ضخیم یا یک رو فرشی پهن کنید و موقعی که کارتان تمام شد، آن را بردارید. بیشترین احتمال برای ریختن لکه موقعی است که شما دارید از لاک استفاده می‌کنید.

  • ماهیت لکه ها را بلد باشید.

یکی از اطلاعاتی که قطعا در طول زندگی به دردتان خواهد خورد، دانستن اطلاعاتی در مورد ماهیت لکه ها است. اگر ماهیت لکه ها را بشناسید، قطعا راحت تر می توانید به جنگ با آنها بروید و از شر لکه های موجود خلاص شوید. منظور از ماهیت، تقریبا جنس و نوع لکه است. مثلا انواع شربت، انواع لاک، انواع چای و قهوه، ماهیت هایی دارند که با دانستن آنها می توانید حل شونده ها و تمیز کننده های مناسب را پیدا کنید. برای مثال در پاک کردن لاک از روی فرش، باید بدانید که شیمیایی است یا طبیعی و با چه حل شونده و تمیز کننده ای باید آن را تمیز کنید. اگر می‌خواهید این اطلاعات را بدست آورید، ما در ادامه این مطلب قطعا برای شما آن را بیان خواهیم کرد.

همچنین توصیه می کنیم بخوانید: پاک کردن انواع لکه از روی فرش

پاک کردن لاک روی فرش
  • از پاک کننده های شیمیایی نادرست استفاده نکنید.

اصطلاحی هست که می گوید، رفت ابروشو درست کنه، زد چشمش رو هم کور کرد مصداق بارز کسانی است که با استفاده از مواد شیمیایی قوی میخواهند یک لکه را از روی فرش پاک کنند، شاید موفق شوند، اما خود فرش را هم پاک می‌کنند. استفاده از محلول‌های پاک کننده شیمیایی که مناسب فرش نیستند، به هیچ عنوان توصیه نمی شود. برخی از این محلول‌ها هستند که به خاطر قدرت بالایی که دارند، نخ های فرش را از بین می‌برند.

پس نتیجه می گیریم که از مواد شیمیایی قوی به هیچ عنوان نباید استفاده کنید، تا ساختار فرش حداقل سالم باقی بماند.

حالا که بحث ساختار فرش و سلامت آن شد، بهتر است چند نکته برای سالم ماندن و عمر بیشتر فرش برای شما بگوییم که قطعا در این مقدمه چینی به دردتان خواهد خورد:

  • هفته ای دوباره فرش خود را جارو بزنید؛ یکی از راهکارهایی که باعث می شود فرش شما سالم و تمیز باقی بماند و بیشتر عمر کند، جارو زدن فرش است. جاور زدن هم آشغال های فرش را می گیرد و هم اینکه سبب مرتب شدن خاب فرش می شود که طی استفاده از آن و راه رفتن، ممکن است تغییر کرده باشد.
  • وسایل سنگین روی فرش قرار ندهید؛ از قراردادن وسایل سنگین روی فرش علی الخصوص وسایل سنگین پایه دار، خودداری کنید. این مورد سبب می شود که جای آن وسیله روی فرش شما باقی بماند و ساختار فرش را در آن نقطه از بین ببرد.
  • نور خورشید مستقیما به فرش نتابد؛ اگر فرش ماشینی دارید، آن را از معرض نور مستقیم خورشید، دور کنید. نور خورشید باعث آسیب به رنگ و لعاب فرشتان خواهد شد. اما در مورد فرش های دستباف، نیاز نیست زیاد نگران باشید، چون نور مستقیم خورشید به علت الیاف طبیعی موجود در آن زیاد آن را تحت تاثیر قرار نمی دهند.

ترفند پاک کردن لاک از روی فرش؛ چگونه لاک روی فرش را پاک کنیم؟

بعد از اینکه مقدمه چینی درباره پاک کردن لاک از روی فرش داشتیم، حالا بهتر است به سراغ یحث اصلی برویم و ببینیم چگونه می توان از شر لکه لاک چه خشک و چه تر راحت شد.

  • روش پاک کردن لاک تر و تازه از روی فرش

همانطور که گفتیم، بهترین و راحت ترین موقعی که می‌توان اثر لاک را از روی فرش از بین برد، موقعی است که تر و تازه باشد یا به اصطلاح خیس باشد، پس اگر لکه ریخته شده روی فرش تازه است، می توانید از روش هایی که در این قسمت گفته می‌شود، استفاده نمایید.

  • روش پاک کردن لاک خشک شده از روی فرش

یکی از سخت ترین کارها، این است که لکه قدیم و خشک شده ای را بخواهید پاک کنید و جای آن را هم از بین ببرید. اما نگران نباشید، ما راهکاری را ارائه می دهیم که می توانید با استفاده از آن لاک خشک شده را از روی فرش جمع کنید و حتی اثر آن را هم از بین ببرید.

ارتباط با ما

نظرات و سوالات خود را درمورد این مطلب با ما به اشتراک بگذارید
اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “پاک کردن لاک از روی فرش”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارسال سریع و ایمن
بهترین کیفیت در ارائه خدمات
بهترین قیمت
پشتیبانی و مشاوره
پرداخت امن

تمامی حقوق سایت محفوظ و متعلق به فرش دیوان می باشد.

Copyright © Divan Carpet Co. 2021

09133605595
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید