تفاوت فرش تبریز و کاشان

تفاوت فرش تبریز و کاشان

دسته بندی : تفاوت فرش تبریز و کاشان

تفاوت فرش تبریز و کاشان

فرش اصیل و با کیفیت ایرانی

کشور ایران از نظر هنر و صنایع دستی جزء کشورهایی است که نامش در دنیا شناخته شده و زبانزد است. در صنعت فرش نیز در میان کشورهای جهان نام ایران می درخشد. در این میان نام برخی از شهرهای ایران در راس قرار دارد. فرش کاشان و فرش تبریز از جمله بهترین فرش های ایرانی هستند.

اگر قصد خرید فرش دارید، حتما در رابطه با  فرش های تولید شده در این شهرها اطلاعات کافی کسب کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید. در این مطلب سعی داریم فرش های کاشان و تبریز را به شما معرفی کنیم و به بررسی تفاوت فرش تبریز و کاشان بپردازیم.

برای اینکه درک بهتری نسبت به تفاوت فرش تبریز و کاشان داشته باشید، در ادامه مطلب ویژگی های هر کدام از فرش کاشان و تبریز را ذکر کرده و  محبوب‌ترین این فرش ها را معرفی خواهیم کرد.

تفاوت فرش تبریز و کاشان

تفاوت فرش تبریز و کاشان

انواع مختلف فرش ایرانی

پیش از معرفی فرش کاشان و فرش تبریز و بررسی تفاوت فرش تبریز و کاشان، لازم است اطلاعاتی در رابطه با انواع مختلف فرش ذکر شود. فرش ها از نظر نوع بافت، سبک، رنگ، طرح، اندازه و… دارای تنوع بسیاری هستند. از نظر نوع بافت، فرش ها به دو دسته دستباف و ماشینی تقسیم می شوند. فرش ایرانی از نظر سبک محلی به سه نوع شهری، روستایی و عشایری تقسیم می شود.

فرش ایرانی از لحاظ جنس دارای انواع مختلف ابریشمی، پشمی، کرکی و… می باشد. از لحاظ رنگ نیز تنوع فرش ایرانی بسیار بالا است و فرش ها در رنگ‌بندی متنوع تولید می شوند. شما می توانید متناسب با سلیقه و دکوراسیون منزل خود، رنگ مطلوب و ایده آل خود را انتخاب نمایید. از لحاظ اندازه نیز فرش های ایرانی در ابعاد 12 متری،  9 متری و 6 متری تولید می شوند. فرش های کمتر از این ابعاد، تحت عنوان قالیچه تولید و به بازار عرضه می شوند. فرش های ایرانی از نظر شانه نیز دارای 500  شانه، 700 شانه، 1200 شانه، 1500 شانه و… می باشند.

فرش های ایرانی از نظر نقش و نگار نیز بسیار متنوع می باشند و دارای نقش های زیبا و متناسب با سلیقه ایرانی ها هستند. شما می توانید متناسب با سلیقه و دکوراسیون منزل خود از میان طرح های مختلف مدرن، سنتی و… بهترین طرح را انتخاب کنید.

انواع مختلف فرش ایرانی

درخشش نام و آوازه فرش کاشان

با خرید فرش کاشان زیبایی خانه خود را دو چندان کنید! نام فرش کاشان در سراسر دنیا می درخشد. شهر کاشان از دیرباز در زمینه فرش دستباف دارای نام و آوازه بوده است. گره به گره فرش دستباف توسط هنرمندان با تجربه و خوش ذوق بافته می شود. سه نوع خشتی، افشان و ترنج از انواع فرش های دستباف کاشان به شمار می روند که در سراسر دنیا محبوب هستند. کاشان در زمینه فرش ماشینی نیز از نخستین شهرهایی است که باعث رونق و گسترش صنعت فرش ماشینی شد. این شهر در حوزه صادرات فرش ماشینی نیز جزء شهرهای شناخته شده در دنیا است. تاسیس نخستین کارخانه ریسندگی در این شهر به سال 1313 باز می گردد.

فرش دستباف کاشان بسیار ظریف و ریز نقش است و از نظر نقش بسیار جذاب و زیبا می باشد. اما لازم به ذکر است تنوع فرش های ماشینی بیشتر از فرش های دستباف می باشد. این نکته را در نظر داشته باشید که در خرید و انتخاب فرش، صرفا طرح و نقش ملاک نیست. بلکه عوامل دیگری هستند که در هنگام خرید فرش باید به آنها توجه داشت. در تمام کالاها کیفیت حرف اول را می زند. در خرید فرش کاشان نیز کیفیت در اولویت است.

درخشش نام و آوازه فرش کاشان

ویژگی های  فرش اصیل و ماندگار کاشان

تولید کنندگان فرش کاشان همواره سعی دارند که در کنار زیبایی و جذابیت طرح و نقش فرش، کیفیت را در اولویت قرار داده و از بهترین و مرغوب‌ترین مواد اولیه و تجهیزات در تولید فرش کاشان استفاده نمایند. تراکم فرش و جنس نخی که در تولید فرش بکار می رود از مهم‌ترین و موثرترین عوامل بر کیفیت فرش هستند.

جنس نخی که در تولید فرش ماشینی کاشان مورد استفاده قرار می گیرد، از بهترین نخ های موجود است. در واقع از نخ اکریلیک هیت ست شده در تولید این فرش استفاده می شود که دارای توان رنگ‌پذیری بالایی است. همچنین بسیار لطیف بوده و مقاومت بالایی دارد و پرز نمی دهد.

همانطور که گفته شد؛ از دیگر عوامل موثر در کیفیت فرش های خوب ماشینی از جمله فرش کاشان، تراکم و شانه فرش است. تعداد نخی که در طول و عرض یک متر از فرش بکار می روند، تعیین کننده تراکم و شانه فرش هستند. اگر به دنبال فرش ریزبافت هستید باید فرش هایی که دارای شانه بیشتری هستند را انتخاب کنید. به هر میزان که شانه فرش بیشتر باشد بافت آن نیز ظریف‌تر می باشد. اگر فرش پرتر و یکدست‌تر مدنظرتان است، باید فرشی را انتخاب کنید که دارای تراکم بالایی باشد.

اگر به دنبال فرش کاشان لطیف هستید، بهتر است فرش 700 یا 1000 شانه تهیه کنید. در مقابل اگر در پی فرش  دستبافت گونه یا ریز بافت هستید، گزینه مناسب شما فرش 1200 شانه می باشد.

تولید کنندگان فرش کاشان اقدام به نصب برچسبی در پشت این فرش نموده‌اند که تمام ویژگی های مربوط به این فرش از جمله تراکم فرش، طرح و نقش، کد فرش، رنگ و تعداد آن، شانه، جنس نخ و… در این برچسب ذکر شده‌اند.

با شناخت ویژگی های هر کدام از فرش کاشان و تبریز، تفاوت فرش تبریز و کاشان برای شما نمایان می شود.

ویژگی های فرش اصیل و ماندگار کاشان

ویژگی های فرش با کیفیت تبریز

در ادامه مبحث برای درک بهتر تفاوت فرش تبریز و کاشان، به برخی از ویژگی های فرش تبریز اشاره می کنیم.

 فرش تبریز جزء فرش های با کیفیت ایرانی است. تبریز به عنوان شهر جهانی بافت فرش معرفی شده است. این شهر در صنعت بافت فرش دستباف، جایگاه برجسته ای دارد. فرش تبریز از نظر طرح و نقش بسیار متنوع است و مواد اولیه ای که در آن بکار می روند از جنس ابریشم یا پشم مرغوب هستند.

از جمله ویژگی های بارز فرش تبریز، این است که تار و پود آن از پنبه و پشم است. از دیگر ویژگی های فرش تبریز که باعث تمایز آن از برخی فرش ها می شود، پرز کوتاه آن است. یکی از مواردی که به عنوان تفاوت فرش تبریز و کاشان و سایر شهرها می توان از نام برد این است که در بافت آن گره ترکی مورد استفاده قرار می گیرد.

از دیگر ویژگی های فرش تبریز که برخی از آنها باعث تفاوت فرش تبریز و کاشان می شوند عبارتند از:

 • فرش تبریز جزء متنوع‌ترین فرش های ایرانی است. دارای تنوع طرح بالایی می باشد.
 • دیگر ویژگی فرش تبریز که باعث ایجاد تفاوت بین این فرش با سایر فرش های ایرانی می شود این است که اغلب از رنگ های خام و تند در بافت این فرش استفاده می شود.
 • این فرش دوپوده می باشد.
 • فرش تبریز ریز بافت است و رج شمار بالایی دارد.
 • در بافت این فرش از الیاف مرغوب استفاده می شود.
 • این فرش در ابعاد و اندازه های مختلفی بافته می شود.
 • استفاده از طرح های ترنج هندسی و لچک از ویژگی های خاص فرش تبریز بشمار می رود.
ویژگی های فرش با کیفیت تبریز

انواع نقشه های فرش تبریز و کاشان

یکی از مواردی که می توان به عنوان تفاوت فرش تبریز و کاشان از آن نام برد، نقشه متفاوت این دو فرش می باشد.  به طور کلی فرش ها دارای نقشه های مختلفی هستند. فرش تبریز از لحاظ مختلف دارای نقشه های متفاوتی می باشد. از لحاظ روش نقطه‌گذاری، این فرش دارای چهار نوع نقشه می باشد. که این چهار نوع عبارتند از:

 • نقشه هایی که در آنها نقطه‌گذاری انجام نشده است.
 • نقشه هایی که در آنها نقطه‌گذاری انجام شده است.
 • نقشه هایی که نقطه‌گذاری در بخشی از آنها انجام شده است.
 • طرح و نقشه هایی هستند که در آنها اصلا روش نقطه‌گذاری در نظر گرفته نشده است.

از لحاظ نوع خطوط نیز فرش تبریز دارای نقشه های مختلفی است. از جمله این خطوط  می توان به خطوط هندسی، خطوط منحنی و تلفیق این دو نوع از خط اشاره کرد. برای تشکیل طرح و نقش هندسی در فرش تبریز از خطوط افقی، عمودی، شکسته و مورب استفاده می شود.

فرش کاشان نیز دارای نقشه های زیبا و محبوبی است. از جمله انواع نقشه های فرش کاشان می توان به طرح لچک و ترنج و طرح شاه عباسی اشاره کرد.

امروزه فرش کاشان و تبریز دارای طرح ها و نقش های جذاب و متنوعی هستند. در ادامه برخی از پرفروش ترین و محبوب ترین فرش های تبریز و کاشان را معرفی می کنیم.

 

 

معرفی پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین فرش های تبریز

یکی از مواردی که به عنوان تفاوت فرش تبریز و کاشان ذکر می شود، تفاوت در طرح  های این دو فرش است. همانطور که گفته شد؛ فرش تبریز از نظر طرح و نقش بسیار متنوع است. برخی از طرح و نقش های این فرش عبارتند از:

 • طرح هریس: یکی از طرح های با اصالت فرش تبریز، طرح هریس می باشد. مطابق با فرهنگ مردم منطقه هریس آذربایجان، نقشه این فرش بر اساس خطوط هندسی و منظم می باشد. در این طرح، خطوط منحنی مورد استفاده قرار نمی گیرند. از رنگ های کرم، مسی و مشکی برای زمینه طرح هریس فرش تبریز استفاده می شود.

در طرح هریس از نقش ترنج بزرگ استفاده می شود. فرش هریس دارای پرزهای بلندی است. این طرح دارای ابعاد 6،12 و 20 متر است. ماندگاری بالای این فرش از جمله ویژگی های طرح هریس است که زبانزد همگان می باشد.

 • طرح سالاری: در میان انواع نقشه های فرش تبریز و طرح های متفاوت آن، طرح سالاری مشهور و پرآوازه است. ابریشم بکار رفته در این فرش نسبت به سایر فرش ها بیشتر است. همین مساله باعث شده که طرح سالاری جزء فرش های گران قیمت تبریز محسوب شود. اصولا از رنگ های تیره در بافت این فرش استفاده می شود. وجود بته در طرح این فرش، از ویژگی های بارز آن محسوب می شود. طرح سالاری بسیار ریز نقش و ظریف است. در سالیان اخیر در نقشه این طرح از 40 رنگ اصیل استفاده شده است و بر جذابیت آن بیش از پیش افزوده است.
 • طرح ماهی: یکی از طرح فرش های زیبا و جذاب، طرح ماهی فرش تبریز است. این طرح جزء طرح های خوش رنگ و لعاب فرش تبریز محسوب می شود.
 • طرح علیا: از جمله فرش های چشم نواز و شیک تبریز می توان به فرش دارای طرح علیا اشاره کرد. این طرح در میان اروپاییان نیز جایگاه خود را پیدا کرده است.

طرح نامی: استفاده از نقش جام و ظرف در طرح نامی، باعث شده در میان انواع نقشه های فرش تبریز این طرح متمایز گردد.

 • از دیگر طرح های فرش تبریز؛ طرح گنبدی، طرح گلستان، طرح خطیبی، طرح گل ابریشم و… می باشند.
معرفی پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین فرش های تبریز

معرفی پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین فرش های کاشان

تا به اینجا با ویژگی های فرش کاشان و تبریز آشنا شدید. همینطور برخی از طرح های فرش تبریز را به شما معرفی کردیم. حال با معرفی برخی از طرح فرش های کاشان، به تفاوت فرش تبریز و کاشان از نظر طرح پی خواهید برد.

طرح های فرش کاشان بی نظیر و جذاب هستند. تنوع طرح و نقش فرش کاشان به حدی است که با هر دکوراسیونی قابلیت هماهنگی و ست شدن را دارد. درخشش فرش کاشان در خانه شما باعث می شود که دکوراسیون منزل شما شیک‌تر و جذاب‌تر به نظر آید.

 • فرش افشان 700 شانه جانان: به فرش هایی که سراسر آن پوشیده از گل و شاخه باشد و در قسمت وسط آن ترنج نباشد، طرح افشان می گویند. طرح افشان جانان فرش کاشان دارای بافت ریزی می باشد.
 • فرش افشان 700 شانه الماس سرمه ای: زمینه این فرش کاشان دارای رنگ سرمه ای است. این فرش فاقد پرزدهی می باشد و دارای کیفیت و ماندگاری بالایی است.
 • فرش افشان گیلدا: در نقش این فرش از گل های رنگارنگ استفاده شده که باعث شده است، زیبایی چشمگیری داشته باشد.
 • فرش گل برجسته مرجان: زمینه این فرش، کرم رنگ است. دارای تراکم 3600 و 1200 شانه است.
 • طرح چهل ستون: طرح چهل ستون از جمله فرش های دستباف‌گونه می باشد. این طرح دارای ظرافت و زیبایی چشم‌گیری است. در طراحی این فرش، ترکیبی از خشت و ترنج مورد استفاده قرار گرفته است که بر زیبایی و جذابیت طرح چهل ستون افزوده است. هماهنگ کردن این طرح با رنگ‌بندی دکوراسیون منزل، کار ساده ای است. تراکم این فرش 4500 است و دارای 100 درصد الیاف اکریلیک می باشد.
 • طرح مهرگان: این طرح را می توان ترکیبی از طرح ترنج و طرح لچک بشمار آورد. طرح مهرگان به دلیل رنگ‌بندی لایت و روشنی که دارد با هر سبک دکوراسیونی هماهنگ می شود. در این طرح، رنگ های کرم، نخودی و سرمه ای در کنار هم قرار گرفته‌اند.
 • طرح مهرو: این طرح دارای زمینه فیلی می باشد. 1500 شانه و با تراکم 4500 است.

طرح های متنوع فرش کاشان محدود به موارد ذکر شده نیست. تنوع این فرش بسیار بالا است. فرش کاشان انتخاب اشخاص خوش ذوق و سلیقه می باشد. با خرید هر کدام از طرح های فرش کاشان، خانه خود را زیباتر و شیک‌تر خواهید کرد!

معرفی پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین فرش های کاشان

بررسی مزایا و معایب انواع سبک فرش کاشان و تبریز

به طور کلی فرش کاشان و فرش تبریز دارای سبک سنتی، مدرن، کلاسیک، ابریشمی و… هستند. فرش ماشینی سنتی دارای تنوع رنگ و طرح بالایی است و در ابعاد مختلف موجود می باشد.از جمله مزایای فرش مدرن می توان به دوام بالای آن اشاره کرد. فرش های مدرن دارای تنوع بالایی هستند و به سادگی با خانه های جدید هماهنگ  می شوند. از جمله معایب فرش های ماشینی مدرن این است که مانند سایر فرش های ماشینی ، با گذشت زمان زیبایی اولیه خود را از دست می دهند.

فرش کلاسیک دارای ظاهری سنتی است. فرش های گل افشان، لچک، ترنج و… از نقش های فرش کلاسیک هستند. فرش های کلاسیک عموما از نخ اکریلیک بافته می شوند و کیفیت بالایی دارند. کمتر بودن تنوع در فرش کلاسیک نسبت به فرش مدرن و فانتزی را می توان از معایب فرش کلاسیک بشمار آورد.

فرش ابریشمی از لحاظ رنگ‌بندی بسیار متنوع است. عدم پرزدهی آن نیز از مزایای این فرش می باشد. به دلیل ظرافت بالایی که دارد در مقابل شستشو چندان مقاوم نیست و همین مسئله از معایب آن محسوب می شود.

در این مطلب سعی کردیم مطالبی بیان کنیم که به کمک آن مطالب بتوانید در رابطه با تفاوت فرش تبریز و کاشان بیشتر بدانید. با شناخت و درک تفاوت فرش تبریز و کاشان در هنگام خرید فرش، انتخاب مناسب‌تری خواهید داشت!

 

ارتباط با ما

نظرات و سوالات خود را درمورد این مطلب با ما به اشتراک بگذارید
اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “تفاوت فرش تبریز و کاشان”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارسال سریع و ایمن
بهترین کیفیت در ارائه خدمات
بهترین قیمت
پشتیبانی و مشاوره
پرداخت امن

تمامی حقوق سایت محفوظ و متعلق به فرش دیوان می باشد.

Copyright © Divan Carpet Co. 2021

09133605595
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید