لوگوی فرش ماشینی

جستجوی فرش براساس رنگ

مقایسه انواع نخ خاب مصرفی در فرش ماشینی در هنگام آتش سوزی

yarn-fire-carpet.jpg

یکی از حوادثی که امروزه باعث بوجود آمدن مشکلات جانی و مالی برای انسان ها در جوامع مختلف بشری شده آتش سوزی می باشد . روزانه افراد زیادی در اثر آتش سوزی و یا عواقب آن جان خود را در سراسر دنیا از دست می دهند . یکی از پیامد های آتش سوزی ایجاد دودهای سیاه و سمی و پخش سریع آن به مناطق مجاور ساختمانی که آتش گرفته است می باشد که در نتیجه سوختن موادی است که مورد حمله آتش سوزی قرار گرفته اند . فرش ماشینی یکی از  لوازم ضروری هر خانه یا آپارتمان می باشد که با توجه به مواد اولیه ای که در بافت آن استفاده شده است در اتش سوزی واکنش های متفاوتی خواهد داشد . با توجه موارد ذکر شده بررسی خواص اتش گیری الیاف بکار رفته در تولید فرش ماشینی ضروری می باشد .
در این مبحث به مقاسه آتش گیری انواع الیاف به کار رفته در فرش ماشینی می پردازیم مانند  نخ پشم ، نخ پلی پروپیلن ،  نخ نایلون ، پلی استر و نخ اکریلیک
در این مقایسه شاخص محدودیت اکسیژن در انواع نخ خاب بررسی می شود  بر اساس بررسی های صورت گرفته  الیاف پلی پروپیلن و نخ اکریلیک دارای روند اتش گیری سریع تر و الیاف  پلی استر و پشم دارای تمایل کمتری به آتش گیری می باشند . نتایج آزمایشات نشان میدهد که با بالا رفتن شاخص محدودیت اکسیژن ( LoI) مصرفی در فرش ماشینی شاهد کاهش خواص آتش گیری انواع الیاف استفاده شده در فرش ماشینی خواهیم بود.

نحوه تست خواص آتش گیری الیاف فرش ماشینی

در این آزمایش نمونه مورد تست به صورت عمودی با فاصله معین از آتش گذاشته می شود و سپس مدت زمان شروع سوختن و سرعت پیشروی آتشگیری در آن اندازه گیری می شود . با توجه به روند پیشروی آتش روی الیاف مختلف فرش ماشینی می توان مقایسه ای در مورد خواص اتش گیری آنها انجام داد . در ادامه این مقاله به جزئیات نتایج این آزمایشات می پردازیم .
در این روش نمونه منسوج (مثلا فرش) به صورت عمودی در فاصله مشخص از شعله قرار می گیرد . در ادامه نسبت به سنجش مدت زمان لازم جهت سوختن و مدت زمان پیشروی اشتعال اقدام می گردد . بسته به روند پیشروی آتش براحتی می توان اقدام به مقایسه خواص ضد آتش منسوجات مختلف نساجی نمود. در ادامه اقدام به ارائه جزئیاتی در زمینه خواص ضد آتش انواع مختلف الیاف به کار رفته در تولید فرش ماشینی گردیده است .

 بررسی خاصیت  ضد آتش/ آتش گیری الیاف به کار رفته در تولید فرش ماشینی

  • نخ پلی پروپیلن(pp)

الیاف پ- پ یک الیافت مصنوعی است که از واحد های مونومری تکراری پروپیلن تشکیل شده است . فرایند اشتغال
این نخ به صورت ذوب شدن اجزای آن و بوجود آمدن دود های سیاه و غلیظ است این نخ خاب فرش ماشینی جز الیاف پر خطر در هنگام آتش سوزی به شمار می اید . شاخص محتویات اکسیژن محدود کننده (LoI) این نخ در حدود 4.17 تا 18 درصد اعلام شده است .

  • نخ اکریلیک (AC)

نخ اکریلیک هم جز الیاف مصنوعی می باشد که از واحد های مونومری تکراری اکریلو نیتریل تشکیل شده است . فرایند اتش گیری این الیاف پر مصرف فرش ماشینی بسیار سریع گزارش شده است .(انتشار سریع) و همراه آن ذوب شدن اجزا الیاف و تولید دودهای سیاه و غلیظ و سمی می  باشد . الیاف اکرولیک بعد از الیاف سلولزی بالاترین رتبه مواد پر خطر در هنگام آتش سوزی را دارند . یکی از روشهای بهبود ویژگیهای ضد اتش نخ اکرولیک استفاده از کوپلیمریزاسیون اکریلو نیتریل با مونومرهای حاوی هالوژن مانند وینیل کلراید ، وینیل بروماید و وینیلدین کلراید است . شاخص اکسیژن محدود کننده  (LoI) نخ اکرولیک تقریبا 2.18 درصد اعلام شده است .

  •   نخ الیاف نایلون ، پلی استر(PES,PA):

نخ الیاف نایلون ، پلی استر هم در رده الیاف مصنوعی قرار می گیرند فرایند اشتعال نایلون و پلی استر به صورت اهسته و انتشار آن هم آهسته می باشد و همراه با این فرایند اتش گیری اجزائ ان ذوب شده و دودهای حاصله رقیق می باشد . بر اساس نتایج بدست امده خطر زایی این الیاف متوسط می باشد و میزان شاخص اکسیژن محدود کننده (LoI) الیاف نایلون 1.20 و الیاف پلی استر 21 درصد اعلام شده است .

  • نخ پشم (wool)

نخ پشم یک الیاف طبیعی به شمار می رود و دارای استفاده های زیادی در صنعت نساجی  به ویژه در پارچه های فاستونی می باشد البته از این الیاف در تولید فرش ماشینی هم استفاده می شود ولی به دلیل گران بودن الیاف پشم ، فرش ماشینی تولید شده در حجم کم می باشد . فرایند اشتعال الیاف همراه با بوی پشم سوخته یا پر سوخته می باشد سرعت پیشروی آتش کم می باشد و خاکستر تولید می شود . بر اساس نتایج موجود پشم تمایل زیادی به اطفا حریق (خاموش کردن آتش) دارد . و جز الیاف کم خطر از لحاظ اتش گیر محسوب می شود . شاخص محتویات اکسیژن محدود کننده (LoI) الیاف پشم 25 درصد اعلام شده است .

'نخ اکرولیک' , 'نخ پلی استر' , 'نخ پشم' , 'الیاف فرش ماشینی' , 'تولید فرش ماشینی' , 'شاخص محدودیت اکسیژن'
نـظـرات
نام و نام خانوادگی :
*
عنوان مطلب :
نظر شما :
*
دیگر مطالب کاربردی
خرید فرش ماشینی از شهر فرش
فروش فرش های تخفیفی
فرش های ماشینی زیبا برای پذیرایی
ویژگی فرش های کاشان
فرش های درجه یک و خوب دارای چه مشخصاتی هستند ؟
ادامه
فرم ارتباط با واحد فروش اطلاعات تماس با فرش دیوان نماد اعتماد الکترونیکی نماد ضمانت پرداخت نماد ستاد ساماندهی
صاحب امتیاز : علی صدوقی
آدرس کارخانه : کاشان ، بلوار قطب راوندی ، کوی حکمت 33 ، شرکت فرش دیوان کاشان
واحد فروش : 9133647713 98+
تلفن ثابت : 03155534829
کد پستی : 8731653952
نماد اعتماد الکترونیکی
خرید اینترنتی فرش ماشینی
logo-samandehi