در حدود 40 سال پیش اولی فرش ماشینی کاشان تولید شد . در دهه 50 ، تولیدات در کارخانجات مخمل و ابریشم ، تولید و روانه بازار فرش شد . فرش های ماشینی کاشان ، با اقتباس از طرح های قالی های دستباف که توسط هنرمندان کاشانی بافته می شد ، با طرح های بسیار زیبا توسط ماشین آلات صنعتی تولید شد . اولین محصولات در سال 1353 عرضه شد . قالی های دستباف و فرش های ماشینی کاشان ، سمبل و مظهر اصالت ایرانی است . کاشان همانند یزد ، مشهد ، شیراز و اصفهان ، یکی از بزرگترین تولید کنندگان قالی ماشینی در جهان است و یکی از قطب های مهم صادرات می باشد . کارخانجات بزرگ کاشان ، فروش عمده فرش ماشینی کاشان را در به شهرهای دیگر انجام می دهند .
کاشان ، قطب مهم در تولید فرش ماشینی
این منطقه ، با قدمت 7 هزار ساله ، به عنوان قطب تولید فرش مطرح است . وجود کارخانجات بسیار در این شهر ، در تولید ارزش افزوده و اشتغال زایی اثر بسیاری دارند و تواسنته است در زمینه صادرات غیر نفتی به خوبی بدرخشد و در رونق اقتصادی نقشی عظیم داشته باشد . در این شهرستان ، چندین شهرک صنعتی فرش وجود دارد و نخستین فرش های دستبافتگونه در این شهرک ها ، تولید شدند .
چرا فرش ماشینی کاشان معروف است ؟
برخی از افراد سوال می کنند که چرا فرش کاشان مرود محبوب همگان است ؟ در پاسخ به این افراد باید گفت که این شهر با بافت قالی های دستباف رشد کرد . بافندگان قالی های دستبافت کاشانی ، در بافت این قالی های نفیس ، از الیاف پشم طبیعی استفاده می کردند که ضد حساسیت بود و در زمستان گرم و در تابستان خنک بود و برای این منطقه کویری که تابستان های بسیار سوزان داشت ، مناسب بود . با اولین تولیدات فرش ماشینی کاشان ، تولید کنندگان تصمیم گرفتند که از الیافی استفاده کنند که شبیه پشم طبیعی باشد . الیاف بسیاری زیادی از جمله پلی استر ، پلی پروپلین ، الیاف نایلونی در بازار وجود داررند که برخی از تولید کنندگان برای اینکه فرش های ارزان قیمت ارائه دهند ، در بافت محصولات از این الیاف بی کیفیت استفاده می کنند . ولی تولید کنندگان کاشان ، از الیاف آکریلیک که شبیه پشم طبیعی است استفاده می کنند که ضد آلرژی ، زیبا و شفاف است و کیفیت و استحکام فرش را بالا می برد .
یکی دیگر از دلایل پیشرفت محصولات تولید شده در کاشان ، ارائه بهترین کیفیت با بهترین قیمت فرش ماشینی می باشد . به دلیل کارخانجات بسیار در این شهر ، رقبای تولید کننده فرش ، سعی می کنند تا مشتریان را به سمت خود بکشانند . آن ها زمینه خرید مستقیم فرش ماشینی کاشان را برای مشتریان فراهم می کنند و بدین ترتیب مشتری می تواند بهترین فرش کاشان را با برندی معتبر و اصل به قیمت تولیدی و عمده خریداری کند . آن ها در کنار خرید حضوری ، خرید اینترنتی فرش کاشان را نیز برای خریداران قرار می دهند و رابطه مشتری با فروشنده را بدون واسطه می کنند .
فرش ماشینی باید بدون عیب و نقص باشد . شکستگی ، پارگی نخ تار ، تورفتگی نخ خاب ، وصله ، پرزدهی بالا از عیوب فرش ماشینی می باشد که کارخانجاتی که عرضه کننده بهترین برند فرش کاشان می باشند ، از ارائه این محصولات خودداری می کنند .
طرح های فرش ماشینی کاشان
طرح های فرش کاشان از نظر اصالت و نگاره و نقشه منحصر به فرد است . طرح های سنتی و اصیل ایرانی در قالی های کاشان موج می زند . فرش ماشینی توانست با الهام گرفتن از نقشه و نگاره های قالی ها دستباف ، جایگاه خود را در میان مشتریان داخلی و خارجی بالا برد و بیشترین حجم تقاضا ، مربوط به فرش های سنتی با نقشه و نگاره های ایرانی است . تولید کنندگان ، فرش ماشینی کاشان ، با استخدام بهترین طراحان فرش ، طرح های سنتی و زیبا را خلق می کنند و آمار فروش خود را در بازارهای داخلی و خارجی بالا می برند . آن ها با استفاده از طرح های اصیل قالی دستباف و با بهره گیری از خلاقیت و نوآوری ، طرح های بسیار زیبایی پدید می آورند . طرح های افشان ، اسلیمی ، شکارگاه ، شاه عباسی از طرح های معروف قالی های کاشان است و طرح ترنج مرکزی با حاشیه و لچک از معروف ترین طرح ها می باشد . البته نباید از نیاز مشتریانی که به طرح های مدرن علاقه دارند چشم پوشی کرد . بدین ترتیب برخی از کارخانه های معروف ، با تلفیق طرح های سنتی و مدرن ، به تولید فرش های مدرن کاشان می پردازند که برای دکوراسیون های مدرنیته مناسب است .
انواع فرش ماشینی کاشان
اولین تولیدات در این منطقه به صورت 350 شانه بود . در گذشته نقش فرش به عنوان کف پوش از اهمیت بیشتری برخوردار بود و به همین دلیل شانه و تراکم ملاک انتخاب قالی نبود . ولی امروزه ، از قالی علاوه بر کف پوش ، به عنوان زییا سازی دکوراسیون استفاده می کنند و سعی می کنند فرش های زیبا را برای فضای منزل انتخاب کنند . بدین صورت بود که تولید کنندگان این شهرستان به نیاز این افراد جامعه عمل پوشاندند و توانستند محصولاتی شبیه قالی های دستباف ، تولید و روانه بازار کنند . آن ها با وارد کردن دستگاه های پیشرفته ، شانه و تراکم فرش های ماشینی را بالا بردند و محصولاتی دستبافتگونه تولید کردند . فرش های 1200 شانه ، یکی از زیباترین محصولات کاشان است که نقش و نگاره های اصیل ایرانی در این محصولات لوکس ، موج می زند . طرح های بسیار زیبا با نقش های سنتی ، نگاره های پر اصالت به صورت 1200 شانه با تراکم 3600 بافته می شود .
روش های خرید فرش ماشینی کاشان
به دلیل زیاد شدن فرش های تقلبی در بازار ، افراد سعی می کنند از برند های معتبر و از کارخانه های معروف خریداری کنند . آن ها به دلیل مشغله بسیار زیاد و گرفتاری نمی توانند مسافت طولانی را برای خرید طی کنند . بدین ترتیب کارخانه های معتبر ، خرید اینترنتی فرش ماشینی کاشان را در اختیار هموطنان قرار داده است . شرکت دیوان ، یکی از کارخانه های معروف فرش کاشان است که فروش اینترنتی فرش ماشینی کاشان را در کنار فروش حضوری قرار داده است . محصولاتی با طرح های بسیار زیبا و متنوع و بافته شده با بهترین الیاف و بالاترین شانه و تراکم ، گواهی دهنده یک تیم قوی و زبر دست است . برای مشاهده تصویر فرش کاشان ، می  توانید به سایت دیوان مراجعه کنید و متنوع ترین قالی های کاشان را نظاره گر باشید . این کارخانه ، با وارد کردن دستگاه های پیشرفته و مجهز ، قدرت تولید فرش های ابعاد بزرگ را دارد .

  • admin divancarpet
  • بهمن ۲۹, ۱۳۹۷
  • 20 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه