معرفی آخرین مدل های فرش ماشینی کاشان

 

فرش زیراندازی که سالها مهمان خانه های ایرانی ها بوده است و انواع آن در حال حاضر هم به صورت دستباف و هم به صورت ماشینی تولید شده و مورد استفاده قرار میگیرد. نوع ماشینی آن که قرار است مورد بحث ما در این محتوا باشد، هر ساله با مدلهای جدید وارد بازار می شود و مردم با آنها آشنا نیستند. ما در این محتوا قصد داریم که شما را با آخرین مدلهای فرش ماشینی در سال های اخیر آشنا کنیم.

معرفی فرش ماشینی

فرش ماشینی یک محصول ارزشمند است که صنعت آن در ایران به گونه ای عمل کرده است که رقیبی برای خود باقی نگذاشته است. کشور هایی همچون هند و چین و ترکیه بدون وقفه به دنبال این هستند که این جایگاه را از ایران بگیرند، اما خوشبختانه فاصله زیادی در این راه برای آنها وجود دارد.

با توجه به اینکه ایران در مدت زمانی به عنوان قطب نساجی منطقه شناخته می شد، این پتانسیل هم وجود داشت که ایران بتواند صنعت فرش خود را با کمک صنعت نساجی راه اندازی نماید. در آخر کاشان اولین تولید کننده فرش ماشینی شد و توانست فرش هایی از این دست را وارد بازار کند.

این صنعت کم کم با توجه به اینکه هنر فرش دستباف هم در این بین کمک می کرد، گسترش یافت و شهرک های صنعتی در کاشان با محوریت تولید فرش صنعتی راه اندازی شدند. غیر از کاشان شهرهایی مثل مشهد، اصفهان، تبریز، یزد و غیره هم صنعت فرش خود را راه اندازی نمودند و به این ترتیب بخشی از اقتصاد و اشتغالزایی کشور با صنعت فرش های ماشینی ترمیم یافت و تقویت شد.

شاید در ابتدا فرش هایی که به تولید می رسیدند، چنگی به دل نمیزدند اما تلاش تولیدکنندگان برای افزایش فروش فرش طی سالیان متمادی جواب داد و این صنعت گسترش یافت.

فرش های صنعتی دارای انواع مختلفی هستند:

·فرش کلاسیک ماشینی

فرش کلاسیک همان فرش هایی هستند که نقشه های آن مشابه نقشه های فرش دستباف ایرانی است. این فرش ها با نام تعداد شانه بیشتر دسته بندی می شوند و دارای ظرافت بسیار بالایی دارند. فرش 1500 شانه ماشینی یکی از جدیدترین تولیدات این دسته از فرش ها است که با ظرافت بسیار بالا و تکنولوژی پیشرفته بافته شده است.

·فرش مدرن

فرش مدرن هم تقریبا همانطور که می توان از نام آن فهمید، یک فرش با طراحی و رنگ بندی مدرن و فانتزی است و برای نقشه آن از اصول خاصی پیروی نمی شود. مثلا اگر در فرش های کلاسیک قالب های افشان و ترنج وجود دارند و فرش ها بر اساس این قالب ها طراحی می شوند، اما در فرش های مدرن اینگونه نیست و فرش هایی با رنگ بندی و طرح متفاوت تولید می شود.

انواع فرش های ماشینی به گونه ای متفاوت از فرش های دستباف تولید می شوند. برای مثال در فرش های دستباف اگر از الیافی مثل پشم و کرک و ابریشم که طبیعی هستند استفاده شود، در فرش ماشینی اینگونه نیست و باید از الیاف صنعتی برای بافت فرش ها استفاده گردد.

با توجه به این مقدمه ای که درباره معرفی فرش ماشینی کاشان و انواع آن گفتیم، بهتر است به سراغ موضوع اصلی بحث که معرفی مدلهای جدید فرشهای ماشینی است برویم.

آخرین مدلهای فرش ماشینی در دهه 90

صنعت فرش ماشینی از اواخر دهه هشتاد تغییر و تحول یافت و این پتانسیل به وجود آمد که طرح ها و مدلهای گوناگون هم در خط تولید قرار بگیرند و بافته شوند. مخصوصا این قضیه در مورد فرش های مدرن صادق است، چون کمتر کسی به اینگونه فرش ها بها میداد ولی به خاطر فروش خوبی که داشتند، تولید کنندگان با ورود طرح های جدید به این دسته از فرش ها، تولیدات آن را افزایش دادند.

در نتیجه این امر باعث شد که هر چند سالی یکبار انواع جدیدترین فرش به بازار وارد شود و مناسب برای سلیقه های گوناگون به عرضه برسد. انواع جدیدترین مدلهای فرش در سال های اخیر عبارتند از:

·تابلو فرش چاپی ماشینی

صنعت چاپ، صنعتی است که هم به صورت مکمل و هم به صورت مستقل می تواند فعال باشد. صنعت چاپ وارد صنعت فرش ماشینی هم شد و توانست تولیدات چاپی را با کیفیت بالا به تولید برساند. کیفیت این تابلو فرش ها به گونه ای بود که تولیدکنندگان را مجاب کرد از این صنعت بیشتر در تولید فرش های ماشینی استفاده کنند.

یکی از ثمرات صنعت چاپ در حوزه فرش، تابلو فرش چاپی بود. تابلو فرش هایی که تا قبل از آن تولید می شدند، دارای محدودیت هایی بودند که با ورود تابلو فرش های چاپی این محدودیت ها تقریبا رفع شد. مثلا یکی از مهم ترین این محدودیت ها، محدودیت در تعداد رنگی بود که دستگاه های بافنده داشتند و نمی توانستند بیشتر از 14 رنگ برای تولید تابلو فرش استفاده کنند.

اما در تابلو فرش چاپی ماشینی که اخیرا تولید آن افزایش یافته است، به علت استفاده از رنگ های مخصوصی به نام (CMYK) ترکیب رنگ ها به گونه ای است که هر تعداد رنگی که تولیدکننده بخواهد می تواند برای طراحی تابلو فرش ها به کار بگیرد.

تابلو فرش چاپی هم به صورت آماده و هم به صورت سفارشی قابل تولید است. یعنی شما می توانید عکس یادگاری از دوستانتان را به صورت چاپی روی تابلو فرش سفارش دهید و به عنوان هدیه ای ماندگار آن را به عزیزتان کادو بدهید. کیفیت بافت این فرش ها تقریبا بالا است و می تواند تا سال های سال بدون رنگ رفتگی ماندگاری داشته باشد.

·فرش کودک ماشینی

یکی از انواع فرش هایی که در 10 سال اخیر بولد شده است، فرش کودک می باشد. این فرش ها برای سلیقه کودکان و نوجوانان بافته می شوند و به همین دلیل در آنها از طراحی های انیمیشنی و کارتونی استفاده می شود. همچنین رنگ بندی در این فرش هها شاد و جذاب است تا مورد پسند کودکان واقع شود.

این فرش ها قبلا به خاطر اینکه پرزدهی داشتند و برای کودکان ضرر داشتند، کمتر تولید می شدند و یا اگر هم تولید می شدند مورد استقبال قرار نمی گرفتند، اما در سال های اخیر به علت استفاده از الیاف ضد حساسیت، اعتماد مرد جلب شده است و گروه بیشتری از مردم اقدام به خرید این نوع فرش های جدید می کنند.

همچنین به علت استفاده از دستگاه های جدید برای تولید فرش کودک، این فرش ها دارای طرح های جدید تر با رنگ آمیزی واقعی تر و وضوح بالاتر به تولید می رسند و در نتیجه جذابیت آنها برای خریداران آن بیشتر شده است. فرش کودک زر فرش یکی از انواع فرش های ماشینی پر فروش است که می توانید طرح های مورد نظر خود را از این فروشگاه تهیه نمایید.

فروشگاه اینترنتی فرش دیوان هم به عنوان یکی از تولیدکنندگان به روز و خلاق در حوزه فرش ماشینی، دارای فرش های ماشینی کودک با ظرافت و لطافت بالا است و با استفاده از الیاف ضد حساسیت بافته شده است. از همه مهمتر اینکه در تولید این فرش ها از جدیدترین طرح های کارتونی و انیمیشنی استفاده می شود.

·فرش پتینه ( کهنه نما )

همه فرش هایی که تا الان به آنها اشاره داشتیم یک طرف، فرش کهنه نما هم یک طرف! این فرش ها به گونه ای طراحی شده اند که یادآور فرش های قدیمی و عتیقه باشند. یعنی اگر بخواهیم ساده تر بگوییم یک سری از فرش های ماشینی هستند که شبیه به فرش عتیقه و قدیمی که سال ها مورد استفاده قرار گرفته است بافته شده اند.

مثلا در طراحی و تولید این فرش ماشینی ارزان یک سری تکنیک هایی استفاده می شود که بتوانند فرش را شبیه به فرش های عتیقه کنند. اینگونه فرش ها به این علت که طرفداران زیادی دارند، به تازگی افزایش یافته اند و شما می توانید آنها را در سطح فروشگاه ها و نمایشگاه های فرش مشاهده فرمایید.

رنگ بندی مناسب به همراه طرح های خاص و شیک از ویژگی هایی است که در این فرش وجود دارد و می توانند مشتریان را متقاعد کند که از این فرش ها در دکوراسیون خود بهره ببرند.

فرش پتینه دارای تنوع بالایی است و طرح های مختلفی دارد. اگر به دنبال این هستید که از طرح های جدید فرش کهنه نما دیدن فرمایید، توصیه می کنیم که در فروشگاه اینترنتی فرش دیوان به شاخه مربوط به فرش پتینه مراجعه کرده و از طرح های جدید دیدن فرمایید.

·فرش طرح پوست

دیگر مدلهای جدید فرش ماشینی، فرش طرح پوست می باشد. این فرش ها ماهیت پوست حیوانی دارند و به گونه ای بافته می شوند که شما احساس می کنید که طرح های طبیعی پوست زیر پایتان قرار دارد. برای تولید این فرش ها هیچگونه حیوانی از بین نرفته است و یا طبیعتی آسیب ندیده است. هم به خاطر این موضوع و هم به خاطر قیمت ارزان این فرشها با استقبال خوبی روبرو شده اند.

خرید اینترنتی مدلهای جدید فرش ماشینی دیوان

شما می توانید از جدیدترین مدلهای فرش در فروشگاه اینترنتی دیوان، دیدن فرمایید. محصولات این فروشگاه با کیفیت بسیار بالا بافته می شوند و خوبی ای که دارند، این است که به صورت مستقیم از کارخانه عرضه می شوند. مهمترین امکانی که در این سایت برای شما وجود دارد، این است که می توانید فرش خود را به صورت لایو ببینید و سفارش دهید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه