فرش یکی از صنایع دستی کشور ایران به حساب می آید که در انواع مختلف به تولید می رسد. یکی از انواع فرش، فرش گل برجسته می باشد. همانطور که از نام این نوع فرش پیدا است، در آن طرح های گل، بوته، جقه و شاخه به صورت برجسته نسبت به زمینه فرش هستند. فرش های گل برجسته دارای طرفداران زیادی است و به همین دلیل تولید کنندگان هم به تولید فرش های گل برجسته می پردازند.

ما در بخش وبلاگ فرش دیوان، قصد داریم که به معرفی و بررسی معایب و مزایای فرش گل برجسته بپردازیم تا شما بتوانید بیشتر با این نوع فرش ها آشنا شوید.

معرفی فرش گل برجسته

فرش گل برجسته یکی از فرش هایی است که به آنها فرش سه بعدی هم گفته می شده است، چرا که برخی از طرح های آنها برجسته شده اند. گل های این فرش با استفاده از هنر بافنده می تواند به صورت برجسته در آید و چگونگی آن را باید در دار قالی و پود گذاری فرش در برخی از قسمت های آن مشاهده کرد.

اولین فرش گل برجسته در جهان توسط یک هنرمند اصفهانی بافته شده است. ایده فرش های گل برجسته به ذهن این هنرمند خطور کرده است و وی تصمیم به عملی کردن ایده خود گرفت. برای بافت فرشی که دارای گل های برجسته باشد، زمان زیادی صرف شد و در نهایت محصولی با نام بوستان به ثمر نشست و به عنوان یکی از فرش های شگفت انگیز مورد توجه جهانیان قرار گرفت.

فرش دستباف گل برجسته برای بافته شدن نیازمند زمان زیادی است و همچنین به علت استفاده از طرح های برجسته نیازمند استفاده از الیاف بیشتری است. این موارد سبب شده است که فرش های گل برجسته دستباف قیمت بیشتری از طرح های معمولی داشته باشند.

اما به غیر از فرش های دستباف گل برجسته، محصولات فرش ماشینی گل برجسته هم تولید می شود.

در واقع ایده تولید فرش های گل برجسته که برای اولین بار در فرش های دستباف عملی شد، سبب شد که این ایده به صنعت فرش ماشینی هم منتقل شود. برای بافت فرش ماشینی گل برجسته ، باید از نخ های مخصوصی به نام هایبالک استفاده شود و همچنین تغییراتی در دستگاه بافنده اعمال شود.

محصولات گل برجسته در انواع مختلفی از طرح، رنگ و تعداد شانه تولید می شوند مثل فرش 1200 شانه گل برجسته، 700 شانه گل برجسته و 1000 شانه گل برجسته.

با افزایش تراکم و تعداد شانه در فرش ماشینی گل برجسته ، ظرافت طرح ها بیشتر می شود، به همین دلیل است که فرش های 1200 شانه دارای طرح های زیباتر و ریز بافت تری نسبت به فرش های با تعداد شانه پایین تر هستند. فرش 700 شانه گل برجسته، در واقع ارزان ترین نوع فرش های گل برجسته به حساب می آید که در بازار وجود دارد.

البته این نکته را هم خدمتتان عرض کنیم که بیشتر فرش های ماشینی گل برجسته موجود در بازار از نوع 1200 شانه هستند، چون برای بافت فرش های گل برجسته باید ظرافت بیشتری به کار گرفته شود.

برای خرید فرش گل برجسته به صورت اینترنتی می توانید از فروشگاه فرش دیوان اقدام نمایید. در این فروشگاه محصولات ماشینی گل برجسته با استفاده از بهترین نخ های موجود و بهترین دستگاه های بافنده تولید شده و به عرضه می رسد. تنوع بالا، طرح و رنگ بی نظیر و تضمین کیفیت و اصالت کالا، از ویژگی های محصولات این فروشگاه می باشد.

مزایا و معایب فرش گل برجسته

فرش های گل برجسته هم همانند انواع دیگر فرش ها دارای مزایا و معایبی هستند که در ادامه می خواهیم آنها را مورد بررسی قرار دهیم. برخی ها برای خرید فرش های گل برجسته با مشکل مواجه هستند که این بند از محتوا می تواند کمک بسیاری به آنها در انتخاب راه مناسب کند.

مزایای فرش گل برجسته عبارتند از:

 

  • تنوع طرح و رنگ بالا:

 

یکی از ویژگی های مثبت که به عنوان مزیت در فرش های گل برجسته به حساب می آید، تنوع بالای طرح و رنگ در این نوع فرش ها است. در واقع رنگ های زمینه فرش ماشینی گل برجسته از تنوع بالایی برخوردار است و عبارتند از: آبی ، فیروزه ای، کرم، گردویی، بادامی، سرمه ای، لاکی، فیلی، موشی و غیره. همچنین در رنگ بندی فرش های ماشینی گل برجسته از رنگ های مختلف و گوناگونی استفاده می گردد.

در کنار تنوع رنگ، تنوع طرح ها هم دیده می شود. طرح های افشان و لچک و ترنج در انواع گوناگون و با طرح و نقشه های متنوع به صورت گل برجسته بافته می شوند و به بازار عرضه می شوند.

 

  • کیفیت و دوام بالا:

 

الیافی که در تولید فرش گل برجسته ماشینی به کار گرفته می شود، الیاف هایبالک هستند که بسیار با دوام و با کیفیت هستند، به همین دلیل سبب افزایش کیفیت و ماندگاری بالای این فرش ها شده است.

 

  • ظرافت و تراکم بالا:

 

به این علت که گل های فرش ها باید برجسته شوند، برای همین باید ظرافت فرش بالاتر باشد تا بتواند گل های ریز تر را با کیفیت بالاتر برجسته کند. برای همین است که در تولید محصولات گل برجسته عموما از فرش های با تراکم بالا و ظریف تر استفاده می شود مثل فرش 1000 شانه به بالا.

معایب فرش گل برجسته عبارتند از:

 

  • قیمت بالا:

 

قیمت فرش گل برجسته یک سر و گردن از فرش های معمولی و ساده بالاتر است. برای مثال قیمت فرش 1200 شانه ساده چیزی حدود 200 الی 300 هزار تومان شاید با نوع گل برجسته اختلاف داشته باشد که این امر سبب می شود که قدرت خرید برای این فرش کمتر شود.

نگهداری سخت:

 

نگهداری فرش های گل برجسته خیلی سخت تر از فرش های ساده است و باید بیشتر مراقب آنها باشید، یعنی کمتر می توانید از این فرش ها برای استفاده های دائم استفاده نمایید.

تمیز کردن سخت:

تمیز کردن فرش های ماشینی گل برجسته کمی سخت تر از فرش های معمولی است، چرا که عمق آن در نقاط مختلف فرش متفاوت است و ممکن است نتوانید به خوبی آشغال ها را از سطح آن پاک کنید. شستشوی این فرش ها هم مشکل است و باید کار شستشو را خودتان انجام دهید یا به شرکتی معتبر بسپارید که دارای دستگاه های پیشرفته قالیشویی باشد.

 

  • admin divancarpet
  • فروردین ۱۳, ۱۳۹۹
  • 33 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه