فرش های ماشینی بر خلاف قالی های دستباف توسط ماشینی آلات صنعتی بافته می شوند و از مزیت های آن می توان به ارزان بودن آن نسبت به قالی های دستباف ، تولید آن در مدت کمتر و همچنین متنوع بودن طرح و نگاره آن اشاره کرد .  امرزوه تولید فرش های ماشینی در کارخانه های فرش کاشان زیادتر شده است . فرش های 700 شانه ، فرش های 1000 شانه ، فرش های 1200 شانه از تولیدات جدید کارخانه های کاشان می باشند . شهرستان کاشان با داشتن هزاران کارخانه ای که به تولید بهترین فرش های ماشینی می پردازند ، توانسته است بخش اساسی از بازار فرش و صادرات فرش ماشینی را از آن خود کند . تنوع در طرح و رنگ ، شانه و تراکم ، ابعاد فرش و کیفیت بالای فرش های کاشان ، محبوبیت و مشهوریت آن ها را زیاد کرده است .
تولید فرش ماشینی کاشان در طی فرآیندی رخ می دهد که در ادامه بدان شاره خواهیم کرد .
مراحل تولید فرش ماشینی در کارخانه فرش کاشان چگونه است ؟
ریسندگی :
تولید فرش ماشینی در کارخانه های فرش کاشان در سه مرحله ریسندگی ، بافندگی و تکمیل و پرداخت انجام می شود . کارخانه های فرش ، باید الیاف خام و یا همان نخ را خریداری کنند . بیشتر کارخانه های فرش کاشان الیاف خام را آکریلیک انتخاب می کنند . سپس این الیاف برای رنگرزی می روند و بعد از آن هیت ست می شوند . برخی از تولید کنندگان به دلیل هزینه بالای هیت ست ، این فرآیند را در تولید حذف می کنند . در صورتی که این فرآیند ، مقاومت نخ و الیاف را بالا می برد و پرزهای الیاف را از بین می برد و الیاف را برای تولید فرش ماشینی باکیفیت آماده می کند . هر فرش ماشینی از سه نخ تار ، نخ پود و نخ خاب تشکیل می شود . نخ خاب که از جنس آکریلیک ، پلی استر و یا پلی پروپلین است که از  میان اینها ، نخ آکریلیک مقاوم تر است . بهتر است نخ تار از مخلوط پنبه و پلی استر و نخ پود از مخلوط پنبه و جوت باشد .
مقاله مربوطه : فرش آکریلیک یا پلی استر
بافندگی :
بعد از اینکه الیاف آمده شدند ، توسط ماشینی آلات پروسه تولید فرش ماشینی را آغاز می کنند . امروزه تنوع ماشینی آلات زیاد شده است و انواع مختلفی از ماشین آلات از جمله تکسیما ، واندویل CRX و شونهر آلمان ، VTR و HCP وجود دارند . روند بافت دستگاه ها  به این صورت است که فرش به صورت رو و زیر بافته می شود و هر دو دارای خاب مشترک است که به وسله تیغه ، در طی فرایند بافت ، برش داده می شود و به دو تخته فرش ماشینی تبدیل می شود . این مرحله بسیار حساس است و ممکن است در حین بافت فرش ماشینی دارای عیوبی از جمله تیغ خوردگی ، پارگی نخ خاب در حین بافت شود .
تکمیل فرش ماشینی :
1 . آهار زنی فرش و یا زدن چسب بر پشت فرش . از آنجایی که نخ خاب در فرش های ماشینی گره نیستند و به حالت U مانند و به حالت نیم دایره دور پود زده می شود ، برای اینکه این نخ ها از دور پود جدا نشوند ، بعد از بافت ، به پشت فرش چسب زده می شود که در اصطلاح به آن آهار زنی می گویند . این فرآیند ، علاوه بر استحکام گره ها و نخ خاب ، نقش ترمز فرش را بر روی سطح های صیقلی از جمله سرامیک دارد .
2 . پرداخت فرش و یاشیرینگ فرش
3 . بافت ریشه و لبه دوزی و یا زیگزاگ دور فرش
در قسمت تکمیل فرش ماشینی ، عیوب احتمالی فرش گرفته می شود از جمله عیوب فرش ماشینی را می توان به موارد زیر اشاره کرد :
پارگی نخ خاب در حین بافت ، وجود نخ اضافی روی سطح فرش ، پاره شدن نخ تار و یا همان نخ طول ، دو رنگی ، جای خالی برروی قسمت هایی از فرش یا به عبارتی کچلی .
بعد از این عملیات ، فرش برای کنترل نهایی آماده می شود  و اگر فرش فاقد هر گونه عیب یا نقصی باشد ، عنوان فرش درجه یک روی آن اطلاق می شود .
کارخانه فرش کاشان
دیوان یکی از برترین کارخانه های فرش ماشینی کاشان است که با رعایت استانداردهایی در تولید فرش های ماشینی ، توانسته است فرش های ماشینی درجه یک را روانه بازار فرش کند . استفاده از بهترین الیاف آکریلیک که قبل از بافت این الیاف از تونل بخار آب و گرما عبور می کنند و هیت ست می شوند ، استفاده از دستگاه های بافندگی وندویل بلژیک ، آهار زنی استاندارد ، باعث شده است که تمای فرش های تولید شده توسط این کارخانه ، عنوان فرش درجه یک را بر خود بگیرد . این کارخانه علاوه بر رعایت این اصول ، با استفاده از نظرات طراحان خبره و زبر دست ایرانی ، بهترین طرح ها و نگاره های اصیل ایرانی را به کار برده است . توجه به زیبایی در کنار کیفیت و درجه یک بودن رمز موفقیت این کارخانه فرش می باشد .

  • admin divancarpet
  • فروردین ۲۵, ۱۳۹۸
  • 30 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه