فرش از لوام ضروری در منازل امروزی به شمار می رود که طرح و رنگ ، کیفیت و اندازه آن در دکوراسیون نقش مهمی دارد . فاکتورهایی چون شانه و تراکم فرش ، جنس نخ خاب فرش و دستگاه بافنده در کیفیت یک فرش ماشینی تاثیر بسزایی دارد . از مشخصات فرش ماشینی درجه یک این است که هم از کیفیت بالایی برخوردار باشد و هم از قیمت مناسب بهره مند باشد . مهمترین قسمت یک فرش ماشینی الیاف نخ خاب است . جنس الیاف به کاررفته در فرش ماشینی میزان کیفیت فرش را مشخص می کند . فرش ماشینی که با الیاف درجه یک بافته می شود با فرش های بدون کیفیت درجه دو بسیار متفات می باشد . فرش های ماشینی کاشان در اکثر موارد توسط الیاف اکریلیک بافته می شوند . الیاف اکریلیک با کیفیت ترین نوع الیاف برای بافت فرش های ماشینی می باشند . اکریلیک سبک و حالتی شبیه به پشم دارد . الیاف اکریلیک به خوبی رنگ پذیر بوده و قابلبیت شست و شو دارند . فرش ماشینی تمام اکریلیک نسبت به بید ، روغن ، مواد شیمیایی و نور خورشید بسیار مقاوم می باشد . تولیدکنندگان فرش ماشینی کاشان برای افزایش راندمان فرش بافی و کاهش پرزدهی فرش از فرایند هیت ست استفاده می کنند . الیاف اکریلیک طی فرایند هیت ست بسیار مقاوم شده و هیچ گونه پرزدهی پیدا نمی کنند .
از مهمترین ویژگی های فرش ماشینی درجه یک صد در صد اکریلیک هیت ست شده می توان به موارد زیر اشاره کرد .
پفکی شدن نخ و در نتیجه کاهش میزان نخ مصرفی فرش
زیر دست نرم و پارگی کمتر الیاف حین بافندگی
مقاومت بیشتر فرش اکریلیک در برابر حرارت و تغییر رنگ
دوام و طول عمر بالای فرش اکریلیک هیت ست
لطافت و نرمی بالای فرش اکریلیک هیت ست
فرش ماشینی اکریلیک هیت ست بدون بو بوده و بوی مواد نفتی نمی دهد
مقاومت بالای فرش اکریلیک هیت ست در برابر پاخور شدن
رنگ شاد و زنده فرش ماشینی تمام اکریلیک
در فرش های اکریلیک درجه یک کاشان از دو نوع نخ دیگر نیز استفاده می شود . نخ تار و یا بوم فرش که از جنس صد درصد پنبه می باشد و نخ پود فرش که از جنس صد در صد کنف یا جوت است .
فرش های ماشینی درجه یک کاشان با شاخصه های مهمی چون تراکم و شانه شناخته می شوند . در حال حاضر بیشترین تولید فرش های ماشینی در دسته های فرش 700 شانه ، فرش 1000 شانه ، فرش 1200 شانه و فرش 1500 شانه است . منظور از شانه در فرش ماشینی همان تعداد گره های بافت در یک متر از عرض فرش و تراکم همان تعداد گره های در یک متر از طول فرش است . هر چه تعداد شانه و تراکم فرش افزایش بیاید فرش سبک تر و ریز بافت تر می باشد و از ضخامت کمتری برخوردار خواهد بود .
فرش های با شانه و تراکم بالا قیمت و کیفیت بالاتری نسبت به فرش های با شانه و تراکم پایین دارند و از فرش های درجه یک و خوب ایرانی محسوب می شوند . تراکم فرش باعث استحکام و ماندگاری آن می شود زیرا به فشردگی الیاف در بافت مربوط می شود . تراکم در مقدار مصرف الیاف تاثیر مستقیم دارد زیرا وزن یک فرش نتیجه مصرف الیاف و در نتیجه تراکم آن است . فرش های خوب و درجه یک کاشان در تعداد شانه و تراکم بالا تولید و عرضه می شوند . هر چه تعداد شانه بالاتر رود فرش ظریف تر، ریز نقش تر و به فرش دست بافت شباهت بیشتری خواهد داشت . هر چه تراکم فرش بیشتر شود فرش سنگین تر خواهد بود در نتیجه استحکام بیشتری خواهد داشت .
فرش ماشینی 1200 شانه
از دسته فرش های دستبافگونه و با کیفیت بازار فرش می باشد که مورد استقبال بالایی قرار گرفته است . فرش 1200 شانه به دلیل تراکم و شانه بالاتری که دارد از ظرافت بیشتری برخوردار می باشد و به نسبت از ضخامت کمتری بر خوردار می باشد .
وجود نداشتن مواردی مانند خاب سوختگی و پارگی نخ خاب سرتاسری ، پارگی تار ، وصله ، کسری خاب ، هرگونه پارگی و سوراخ ، رو زدگی آهار و همچنین نخ خاب اضافی نیز در فرش های ماشینی درجه یک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد . دستگاهی که برای بافت فرش های ماشینی مورد استفاده قرار می گیرد در درجه کیفیت آنها تاثیر می گذارد . فرش های که برای بافت آن ها از ماشینی آلات به روز و مدرن استفاده می شود دارای کیفیت بالا تری می باشند . رنگبندی فرش نیز در کیفیت آن تاثیرگذار می باشد . فرش های ماشینی نسبت به فرش های دست بافت از تعداد رنگ و طرح بیشتری بر خوردار می باشند

فرش 700 شانه خوب و درجه یک کاشان
فرش های ماشینی هفتصد شانه کاشان از قالی های خوب و درجه یک ایرانی می باشند که از نظر تراکم در حدود ۲۱۰۰ الی ۳۰۰۰ گره دارند . متداول‏ترین و استانداردترین تراکم برای فرش خوب 700 شانه تراکم ۲۵۵۰ می‏باشد . این فرش های خوب و درجه یک کاشان با تعداد رنگی 8 الی 12 رنگ بافته شده و نسبت به دیگر فرش ها از ضخامت بیشتری برخوردار می باشد . این قالی ها دارای قیمتی بسیار پایین تر و مناسب تر از فرش های 1200 شانه و 1500 شانه دارند .
فرش درجه یک و خوب 1000 شانه کاشان
فرش ماشینی 1000 شانه نسبت به فرش های 700 شانه ریز بافت تر بوده و در دو دسته فرش هزار شانه 8 رنگ و فرش هزار شانه 10 رنگ تولید می شوند . قالی های درجه یک هزار شانه با الیاف نازک و ظریف اکریلیک بافته می شود . این فرش ها با نخ صد درصد آکرولیک هیت ست شده بافته می شوند که ضد حساسیت و بدون پرزدهی هستند و در مقابل نور خورشید ، مواد شیمیایی ، روغن و چربی ها مقاوم می باشد
فرش ماشینی خوب و درجه یک 1200 شانه
قالی خوب 1200 شانه کاشان شباهت زیادی به فرش های دستباف ایرانی دارد و به همین دلیل مورد توجه بسیاری از خریداران قرار گرفته است . این فرش های درجه یک دستبافگونه با تراکم 3600 و تعداد هشت رنگ واقعی با الیاف اکریلیک تولید می شوند . فرش های خوب هزار ودویست شانه مشخصات کامل یک فرش ماشینی درجه یک را دارا می باشند .
فرش ماشینی خوب و درجه یک 1500 شانه
فرش 1500 شانه جدیدترین نوع فرش ماشینی کاشان است که با استفاده از آخرین دستاوردهای تکنولوژی روز دنیا طراحی شده و بالاترین شانه و تراکم فرش ماشینی را به خود اختصاص داده است . استفاده از نخ های ریز و ظریف  منجر به ایجاد  افزایش نرمی و لطافت و همچنین زیبایی نقوش و طرح این فرش های خوب شده است .
برای خرید قالی های درجه یک و خوب کاشان می توانید وب سایت فرش دیوان را انتخاب کنید .

  • admin divancarpet
  • آذر ۳, ۱۳۹۸
  • 12 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه