تولید کنندگان فرش های ماشینی در شهرهای مختلف پراکنده هستند و برخی از شهرها هستند که جزء شهرهای برتر در تولید فرش ماشینی هستند . کاشان و مشهد دو قطب مهم در تولید فرش ماشینی هستند که توانسته اند بهترین محصولات را تولید کنند . بسیاری از کارخانجات ، با تبلیغات بسیار قوی سعی دارند تا برتری فرش مشهد را نسبت به فرش های کاشان اثبات کنند . در حالی که شهرستان کاشان ، با بافت قالی های دستباف و به دنبال آن محصولات ماشینی ، تجربه بسیاری در تولید فرش دارد . ما با بیان ویژگی های فرش کاشان سعی داریم تا به سوال برخی از خریداران که می گویند فرش ماشینی کاشان یا فرش ماشینی مشهد بخرم ، پاسخگو باشیم .
مقاله مرتبط : فرش ممتاز کاشان
ویژگی های فرش ماشینی کاشان
یکی از مواردی که گرایش خریداران را به خرید فرش های ماشینی کاشان زیاد کرده است ، طرح ها و نگاره های این محصولات است که الهام گرفته از قالی های دستباف کاشان است . با وجود مدرنیته شدن دکوراسیون ها ، هنوز گرایش خریداران به طرح های سنتی و اصیل ایرانی کمرنگ نشده است و ایرانیان شیفته طرح ها و نگاره های اصیل و سنتی ایرانی هستند . طرح های ترنج همراه با لچک و حاشیه ، طرح های افشان ، طرح شکارگاه ، خشتی از طرح های معروف فرش های ماشینی کاشان می باشد . برخی از این طرح ها به دلیل ریز نقش بودن و شلوغ بودن باید به صورت شانه و تراکم بالا بافته شود تا طرح و نگاره به خوبی به نمایش داده شود . به همین دلیل تولید کنندگان با استفاده از تکنولوژی جدید و وارد کردن دستگاه های بافت مدرن و پیشرفته ، فرش های 1200 شانه و 1000 شانه را تولید کردند تا بسان قالی های دستباف باشد و به همین دلیل توانستند ریزترین طرح و نگاره های الهام گرفته از نقشه ها دستباف را به صورت فرش ماشینی کاشان به تصویر بکشند و علاقه مندان به طرح های اصیل و سنتی ایرانی را به سمت خود بکشانند .
برای دیدن انواع فرش 1200 شانه کاشان کلیک کنید .
برای دیدن انواع فرش 1000 شانه کاشان کلیک کنید .
فرش های دستبافتگونه کاشان ، به دلیل تعداد بالای گره در عرض و طول قالی ، از ظرافت و زیبایی و انسجام برخوردار می باشند . طرح های فرش های کاشان ، برگرفته از هنر دستان نقشه کشان قدیم این شهرستان بوده است و طراحان جدید با استفاده از نقشه های کهن و اصیل و تلفیق آن با نقشه های جدید ، اقدام به طراحی نقشه می کنند که به هیچ عنوان کپی نیست . امروزه بیشتر تولید کنندگان این شهرستان ، تولید فرش های 1200 شانه و 1000 شانه و فرش های 700 شانه را انجام می دهند تا بتوانند مشتریان را از سراسر دنیا به سمت خود جذب کنند . بالا بودن شانه و تراکم ، نشان دهنده دستگاه های پیشرفته موجود در آن کارخانه و طراحان زبر دست است . تولید محصولات 500 شانه با دستگاه های قدیمی برای هر تولید کننده ای آسان است ولی تولید فرش های 1200 شانه و 1000 شانه مستلزم وجود دستگاه های hcix2 از شرکت وندویل بلژیک است .
قالی های دستباف کاشان تولید شده با الیاف طبیعی پشم و کرک هستند که این الیاف عایق های بسیار خوبی در برابر گرما و سرما می باشند . با آغاز تولیدات فرش ماشینی کاشان ، تولید کنندگان به این فکر افتادند تا محصولات ماشینی را با الیافی شبیه الیاف قالی های دستباف تولید کنند . بسیاری از آنها از الیاف پلی استر و نایلونی استفاده کردند که بسیار بی کیفیت بود و خریداران از کیفیت محصولات و پرزدهی بالا ناراضی بودند . آن ها به این نتیجه رسیدند که الیاف آکریلیک را در بافت فرش های کاشان به کار گیرند و بدین صورت کیفیت محصولات بالا رفت و فرش های کاشان علاوه بر داشتن طرح و نگاره های زیبا ، با الیاف خیلی مرغوب  آکریلیک بافته شدند که محصولات بافته شده با این الیاف ، دارای مقاومت بسیار زیادی شدند . این تولید کنندگان با بالابردن تعداد رنگ ها و با استفاده از الیاف آکریلیک در بافت نخ خاب و پنبه در بافت نخ تار و پود و با دستگاه های وارد شده از شرکت وندویل ، زیباترین و باکیفیت ترین فرش های ماشینی را تولید کردند . اما تولید این فرش های ماشینی و عرضه آن به بازار فرش هزینه بسیاری را برای تولید کننده به وجود می آورد .
قیمت فرش ماشینی کاشان
یکی از برتری های فرش کاشان نسبت به فرش مشهد این است که تولیدکنندگان کاشانی ، بهترین فرش ماشینی را با بهترین قیمت ارائه می دهند . عده ای از خریداران به دلیل ارزانتر بودن فرش های ماشینی کاشان نسبت به دیگر شهرها بر این باورند که محصولات تولید شده در این منطقه ، با الیاف نامرغوب و دستگاه های قدیمی بافته شده است . ولی سیاست اصلی تولید کنندگان این شهرستان بر پایه فروش مستقیم فرش کاشان است . آن ها فرش کاشان را به صورت حضوری یعنی حضور مستقیم مشتری در کارخانه و یا به صورت اینترنتی به فروش می رسانند . در فروش اینترنتی فرش کاشان و فروش حضوری ارتباط مشتری با تولید کننده است و هیچ واسطه ای در این میان وجود ندارد و تولید کننده به دلیل عدم پرداخت هزینه های اضافی مجبور نمی شود تا بر قیمت فرش کاشان بیفزاید .
پس می توان گفت که فرش های کاشان علاوه بر داشتن زیبایی و کیفیت ، از قیمت بسیار مناسبی برخوردار هستند .
شرکت دیوان یکی از برترین تولید کنندگان در شهرستان کاشان است . این شرکت ، الیاف اولیه مرغوب را به صورت عمده خریداری می کند و با استفاده از دستگاه hcix2 شرکت وندویل و با استفاده از طرح های بهترین طراحان ایرانی ، فرش های 700 شانه ، 1000 شانه و 1200 شانه را تولید می کند . قالی های ریز بافتی که بسان قالی های دستباف در دکوراسیون جلوه گر می کنند .

  • admin divancarpet
  • فروردین ۶, ۱۳۹۸
  • 34 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه