ایران در زمینه صادرات فرش ماشینی ایرانی ، در رده پنجم جهان ، قرار گرفته است . چین ، ترکیه ، هند ، بلژیک ، ایران به ترتیب بزرگ ترین صادرات فرش ماشینی در جهان هستند . اهمیت به بازار خارجی ، باعث پیشرفت این کشورها در زمینه صادرات شده است . برای مثال ، کشور چین و بلژیک ، از فرش به عنوان کف پوش کمتر استفاده می کنند و بیشتر از کف پوش های لمینیت ، پارکت و سرامیک برای منازل خود استفاده می کنند در حالی که بزرگترین تولید کنندگان فرش را در کشور خود دارند به دلیل آن که تولید کنندگان این کشورها ، بیشتر به صادارت فرش توجه دارند تا فروش داخلی .

علت پیشرفت فرش ایرانی در بین دیگر کشورها
فرش ایرانی  به کشورهای حوزه خلیج فارس ، چین و افغانستان صادر می شود . البته صادرات فرش ایرانی به آمریکا در سال 2003 میلادی نزدیک به 500 میلیون دلار بود و در سال 2009 260 میلیون دلار بود و ایران مقاوم اول را در زمینه صادرات فرش داشت . برای کشورهای واردکننده ، فرش ایرانی ، نشانه ای از تجمل و تفاخر و مباهات است . یکی از دلایل موفقی ایرانی در زمینه صادرات فرش دستبافت و ماشینی ، توجه به فرهنگ و سلایق آن ها می باشد . تولیدکنندگان ایرانی با سیر و سفر به کشورها و برگزاری نمایشگاه های فرش ، میزان درخواست آن ها را در زمینه فرش می سجندند و مطابق با میل و نظر آن ها اقدام به تولید فرش می کنند .  برای کشور آمریکا ، از رنگ های روشن ، بژ ، کرم ، پوست پیازی در فرش هایش استفاده می کند . نقشه و طرح فرش ایرانی یکی از مهمترین دلایل پیشرفت آن بوده است . نقشه ای ترنج و لچک ، طرح افشان نماد اصالت ایرانی است و این نقشه ها دارای هماهنگی و هارمونی هستند که دکوراتیوهای دیگر کشورها را به سوی خود جذب می کند . حضور در بازارهای بین المللی و ایجاد نمایشگاه های بین المللی یکی دیگر از پیشرفت و شناخت فرش ایرانی به سراسر جهان می باشد . در گذشته صادرات فرش ، فقط به قالی دستبافت محدود می شد ولی امروزه فرش ماشینی ایرانی هم به خاطر کیفیت بالا و رنگبندی جذاب و همچنین قیمت مناسب در کنار دستبافت صادر می شود .
شرکت دیوان یکی از بزرگترین صادرکننده فرش ماشینی در ایران می باشد . تجربه بالای این شرکت در زمینه تولید ، حضور در نمایشگاه های بین المللی ، استفاده از بهترین الیاف در بافت ، استخدام بهترین طراحان خبره فرش ، باعث پیشرفت این شرکت در زمینه صادرات شده است .توجه به درخواست و نیازهای دیگر کشورها ، سرلوحه اهداف این شرکت می باشد . چین ، قطر ، عمان و کشورهای عربی دیگر و حوزه دریای خزر از جمله کشورهای واردکننده فرش دیوان به آن ها می باشند .

  • admin divancarpet
  • آبان ۹, ۱۳۹۷
  • 28 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه