هر ملت و کشوری با یک نماد مشخص در دنیا شناخته شده است ، نمادی که یادآور آن ملت باشد و باید توسط اعضا جامعه حفظ و صیانت شود . کشور عزیزمان ایران با فرش دستبافت و فرش ماشینی در سراسر جهان شناخته می شود و هرجای دنیا که از فرش و قالی نامی به میان آید ، نام کشور ایران به عنوان یکی از صادر کنندگان اصلی این محصولی حرفی برای گفتن خواهد داشت . فرش نماد ملت ایران است و باید از این نماد با بهترین نحو ممکن حمایت شود . نمادی که بر اقتصاد کشور تاثیر فوق العاده ای داشته و قسمت عمده ای از صادرات غیر نفتی را شکل می دهد . همچنین تعداد زیاد کارخانه های و کارگاههای فرش بافی در شهرهای کاشان ، اصفهان ، مشهد تبریز ، کرمان و … تعداد زیادی از جوانان را به کار مشغول ساخته و در کاهش نرخ بیکاری مفید بوده است .
گذشتگان و نیاکان ما در این عرضه به خوبی توانسته اند نام فرش ایرانی را در بین همگان زنده و محبوب نگه دارند و با ارائه محصولات با کیفیت ، زیبا و شیک موجب شوند که فرش ایرانی به عنوان نمادی فاخر و با شکوه برای کشور باشد . نظر عمومی کارشناسان فرش در سراسر دنیا بر این امر واقع شده است که باکیفت ترین و زیباترین کف پوش های صنعت نساجی در کشور ایران تولید می شود . همچنین باستان شناسان و متخصصان تاریخ ، تولید فرش در ایران را به دوران صفویه (۱۷۳۶- ۱۵۰۱ میلادی) نسبت میدهند و قرن ۱۶ و ۱۷، همزمان با آغاز شکوفایی هنر فرشبافی در ایران شاهد زیباترین فرشها در طول تاریخ بوده ایم .
با وجود تحریم ها و محدودیت هایی که همواره بر سر راه صادرات فرش ایرانی قرار داشته است ، در حال حاضر یک سوم فرش دستباف در کل دنیا به تولیدات کشور ایران مربوط می باشد و طبق آمار حدود ۳۰ درصد از بازار صادرات فرش دستباف دنیا را محصولات ایرانی در دست دارند ، این در حالی است که در زمینه فرش و قالی با رقبای سرسخت و قدری مانند ترکیه (در صنعت مد پیشتاز است ) ، هند (سابقه طولانی در فرش بافی دارد ) و کشورهایی مانند افغانستان و پاکستان (تنوع طرح و رنگ فراوان) وجود دارند . در دست کشور ماست. اما اینکه چرا با وجود تولید کنندگان آسیایی همواره ایران حرف اول را در صنعت فرش میزند موضوع مورد بحث ما است . محبوبیت فرش ایرانی به ویژگی های خاص و منحصر به فرد آن مربوط میشود که سایر رقبا از آن بی بهره مانده اند .

ویژگی های یک فرش ایرانی خوب
فرش ایرانی ویژگی های منحصر به فردی دارد که موجب محبوبیت آن در بین همگان شده و به واسطه این ویژگی ها در منازل تمام دنیا جای باز کرده است .

طرح های اصیل و بی نظیر فرش ایرانی :

فرش های صادراتی ایران خصوصا انواع دستبافت در سه قالب اصلی و پایه ای ترنج ، خشتی و افشان بافته می‌شود لازم به ذکر است هر طرح شامل زیر شاخه های فراوانی است . لچک ترنج طرحی است که بیش از همه طرفدار دارد ، این طرح حتی در اکثر خانه‌های ایرانیان نیز به چشم می خورد . طرح ترنج علاوه بر لچک زیبا دارای حاشیه‌هایی پهن در چهار سمت فرش است و همچنین طرح‌های بیضی و دایره‌ وار در میانه فرش طوری خودنمایی می کنند که گویی نقاشی بر روی کاغذ بر کف اتاق گسترده شده است . طرح ترنج الهام گرفته از دوره اشکانیان است .
مورد مهم و بعدی که مطرح میشود، ارزش والای فرش دستباف ایرانی در بین سایر رقبا است . زیبایی طرح و بافت فرش دستبافت ایرانی بی نظری است ، امروزه ترکیه به دنبال آن است که بتواند هنرمندان ایرانی را به کشور ترکیه برده و در بافت فرش دستبافت از آن ها کمک بگیرد فرش دستباف ایرانی از دور و نزدیک جلوه و درخشندگی خوبی‌ دارد .
دقت و ظرافت و عدم خطای انسانی موجب شده فرش ایرانی بی نقص شناخته شود . ماشین آلات کاملا پیشرفته و با تکنولوژی بالا هستند و اگر به هر دلیل خطایی در بافت و تولید رخ دهد ، متخصصان در مرحله پرداخت با چنان دقتی فرش را برانداز میکنند که در صورت وجود کوچکترین عیب نیبت به رفع آن اقدام خواهند نمود .
تقارن رنگ و نگاره از دیگر ویژگی های یک فرش خوب ایرانی است . وجود ناهماهنگی یا بافت غلط ، عدم تقارن در نقشه و بافت مانند جا افتاداگی قسمتی از طرح یا نقشه و بافت رنگ غلط از مواردی ست که هرگز در فرشهای درجه یک ایرانی دیده نمیشود . ممکن است گاها مواردی از این دست در بافته ها مشاهده شود در آن صورت محصول دیگر درجه یک نخواهد بود و صادر نمیشود .
الیاف بکار رفته در فرش های دستبافت ، طبیعی هستند از این رو در زمستان گرما و در تابستان خنکی بخش منزل خواهند بود . این مورد از ویژگی الیاف های طبیعی است . در بافته های ماشینی چنین امری صادق نیست .
از دیگر ویژگی های یک فرش ایرانی با کیفیت میتوان به پرز فرش اشاره کرد . پرزهای درخشان و انعطاف پذیر که نشان از رنگ با کیفیت در مرحله رنگرزی دارند . در تکنولوژی جدید هیت ست پرز فرش ها به حداقل میرسد و مشکل حساسیت رفع شده است . در فرشهایی که با الیاف هیت ست شده بافته میشوند تقریبا هیچ پرزدهی بر سطح فرش دیده نمی شود .
طرح ها و رنگ های فرش ایرانی به گونه ایست که چشم را خسته نمی کند و تناسب نگاره ها به حدی است که تا سالیان سال میتواند مهمان منازل ما باشد و هر روز زیبا و جدید جلوه نماید . همچنین طرح‌ها و رنگ‌های متنوع موجب تامین آرامش روحی و روانی شده ، به گونه ای که در طرح های سنتی و کلاسیک گویا تکه ایی از طبیعت را به خانه آورده ایم . اثر هنری که موجبات لذت و شادابی اعضا را تامین می کند . تنوع طرح ، رنگ ، نگاره و کیفیت آنقدر بالا است که میتواند تمام سلایق و بودجه ها را پاسخگو باشد .
کیفیت فرشهای ایرانی بالا ست و رنگ دهی در هنگام شست و شو وجود ندارد .
در نهایت طولانی ترین عمر مربوط به فرشهای ایرانی است به شرط آنکه نکات مراقبت در مورد آن ها رعایت شود .

شرکت دیوان یکی از برترین و بزرگترین صادرات فرش ماشینی کاشان را دارد . تجربه بالا در تولید فرش ، تنوع بالای محصولات ، تولید فرش هایی با طرح های خاص و منحصر به هر کشور ، کیفیت بسیار بالا ، استفاده از پیشرفته ترین دستگاه بافت ، به کارگیری نیروهای متخصص و توانمند از عوامل موفقیت شرکت دیوان در زمینه صادرات بوده است .

  • admin divancarpet
  • آبان ۱۴, ۱۳۹۷
  • 35 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه