به طور کلی پارامتری که برای بیان تعداد گره های نخ خاب بافته شده در یک متر از عرض فرش در نظر گرفته شده است شانه می باشد که با اصطلاح تراکم عرضی فرش نیز شناخته می شود . معادل لاتین این پارامتر reed می باشد و برای درک بهتر این مبحث می توانیم این گونه بیان داریم که فرش ماشینی که با ماشین بافت 700 شانه به معنای آن است که در یک متر از عرض فرش ماشینی تعداد 700 ریشه نخ خاب بافته شده است .

بیان این نکته در این قسمت لازم می باشد که هر چه تعداد شانه در یک فرش بیشتر باشد تعداد تراکم آن نیز بیشتر بوده و الیاف بیشتری نیز برای بافت آن مورد استفاده قرار گرفته است . تعداد تراکم های عرضی که از ابتدا برای بافت فرش ماشینی بافته شده است عبارت است از 280 ، 320 ، 350 ، 440 ، 500 و رایج ترین آنها که در حال حاضر دارای محبوبیت فراوانی هستند و فروش فوق العاده ای نیز دارند فرش 700 شانه ، فرش 1000 شانه و فرش 1200 شانه می باشد که هر چه این تعداد بالاتر می رود فرشی با ظرافت بالا و ریز بافت تر خواهیم داشت .

به دست آوردن و حساب کردن تعداد شانه اصلی در یک فرش ماشینی کاری آسان و راحت می باشد که بیشتر مردم به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در این زمینه قادر به تشخیص آن نمی باشند . شما برای تشخیص این امر می توانید به عنوان مثال برای فرش ماشینی 1200 شانه شما باید در 10 سانتی متر از عرض محصول تعداد 120 گره بافته شده باشد . تعداد تراکم عرضی در یک فرش ماشینی به زیبایی ، ریزبافتی ، ظرافت و استحکام آن بستگی دارد که با افزایش این تعداد ویژگی های نام برده نیز افزایش یافته و اصطلاحا به فرش ماشینی 1200 شانه که دارای بالاترین تعداد شانه می باشد فرش دستبافتگونه می گویند .

  • admin divancarpet
  • مهر ۱۸, ۱۳۹۷
  • 34 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه