از جمله ویژگی های فیزیکی فرش ماشینی مانند نرمی و لطافت ، بازگشت پذیری ، زیبایی و غیره به نخ خاب فرش ماشینی بستگی دارد . مهم ترین نخ که مصرف بالایی نیز در بافت فرش دارد نخ خاب است که بر جذابیت فرش ماشینی کاشان می افزاید . این نوع از نخ بین 70 تا 85 % وزن هر فرش ماشینی را تشکیل می دهد . جنس نخ خاب یکی از عوامل مهم در قیمت فرش ماشینی می باشد که هر چه الیاف مرغوب تر ، قیمت محصول مورد نظر بیشتر خواهد بود .

یکی از مرغوب ترین و با کیفیت ترین الیاف مورد استفاده در بافت فرش ماشینی به عنوان نخ خاب ، الیاف اکریلیک می باشد . الیاف اکریلیک در صنعت فرش ماشینی بعضی از کشورهای تولید کننده مانند ایران ، ترکیه عربستان و مصر طرفداران زیادی دارد . با توجه به آمار موجود میزان استفاده از الیاف کریلیک در کشورمان به بالای 200 هزار تن می رسد . یکی از گران ترین الیاف مورد استفاده به عنوان نخ خاب در صنعت فرش ماشینی ایرانی الیاف اکریلیک هیت ست شده می باشد .

لازم به ذکر است برای افزایش استحکام در فرش ماشینی فرآیند هیت ست روی آن اعمال می شود . با حرارت دادن و دما روی نخ اکریلیک و تثبیت آن نقشی اساسی در استحکام ، افزایش دوام و ماندگاری ، افزایش طول عمر و غیره دارد .

  • admin divancarpet
  • مهر ۱۸, ۱۳۹۷
  • 67 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه