دنیای بزرگ فرش و قالی شامل انواع و اقسام محصولات ماشینی است که در طی 40 سال فعالیت تولید کنندگان در این زمینه پدیدار گشته اند . انواع فرش های ماشینی از نظر طرح و رنگ ، شانه و تراکم ، کیفیت ، دستگاه بافت و … به دسته های مختلفی تقسیم می شوند و هر دسته با داشتن ویژگی های مختلف دارای کاربرد ها و زمینه های مصرف متفاوت است .
اگر به بازار فرش رفته باشید اولین واژه هایی که توجه شما را جلب می کند شانه و تراکم است . دسته بندی فرش ها بر اساس شانه و تراکم جایگاه خاصی در بین بازاریان و آشنایان دارد . رایج ترین شانه فرش ماشینی شامل فرش های 700 شانه ، 1000 شانه و 1200 شانه می باشد . شاخه فرش های 700 شانه به دلیل داشتن کیفیت مناسب ، قیمت مطلوب ، مرغوبیت و مقاومت بالا نسبت به سایر فرش ها پرفروش تر می باشد و شاخه فرش های 1200 شانه به دلیل داشتن زیبایی بی نظیر ، ریز بافی و شباهت بالا به فرش ها دستبافت طرفداران زیادی دارد .
محصولات 700 شانه و 1200 شانه شاخه های مهمی از فرش های ماشینی هستند که در عین پرطرفدار بودن دارای شباهت ها و تفاوت های عمده ای با یکدیگر هستند . مقاله در دست تحت عنوان تفاوت فرش 1200 شانه با 700 شانه به قلم در آمده است . اگر قصد خرید فرش ماشینی را دارید اما از تفاوت ها ، شباهت ها ، کاربرد ها و ویژگی های محصولات با شانه و تراکم متفاوت آگاهی کاملی ندارید خواندن مقاله حاضر می تواند گام موثری در خریدی بهتر تلقی شود .
شانه فرش های ماشینی
اولین فرش های ماشینی در اویل دهه 50 و در کارخانه جات نساجی و تولید فرش شهر تاریخی کاشان به مرحله تولید رسیدند . در آن هنگام خبری از تنوع کیفیت و تعدد محصولات نبود . فرش هایی که در آن زمان در نوع خود بی نظیر بودند و در زمانی باور نکردنی محبوبیت زیادی بین خریداران کسب کردند ، در شانه 350 و در رنگ های لاکی ، روناسی و گلی روانه بازار می شدند . تصور تولید فرش هایی با تعداد گره عرضی 1200 دور از ذهن و غیر قابل باور بود . مدتی بعد دستگاه های بافت پیشرفته تر شدند و توانستند فرش های با شانه 500 ، و بعدها شانه 700 تولید کنند . بافت فرش ها در شانه 700 یکی از نقاط قوت تولیدکنندگان است . فرش هایی که با تعداد گره 700 تولید می شوند هم در زیبایی ، هم در کیفیت و هم در قیمت حرفی برای گفتن دارند . فرش های 500 شانه زیبایی و ظرافت بافت پایینی دارند ولی فرش های 700 شانه به میزان لازم از زیبایی برخوردار هستند .
مدتی فرش های 700 شانه سرآمد فرش های ماشینی بودند ، تولید فرش های 1000 شانه و پس از آن فرش های 1200 شانه موجب آن شد تا خریداران به این نکته پی ببرند که فرش های 700 شانه زیباترین نبوده اما همچنان مقاوم ترین و نرم ترین فرش باشند . در حال حاضر محصولات 1500 شانه در تعدادی از کارخانه جات فرش ماشینی کاشان در حال تولید می باشد . فرش های 1500 شانه بسیار لوکس و گران قیمت می باشند از این رو تولید آن ها هنوز به مرحله انبوه نرسیده و در بازار فرش های 1200 شانه به عنوان قالی های شبیه دستبافت و زیبا شناخته می شوند .
فرش های 700 شانه
فرش هایی که در هر متر عرض خود تعداد 700 گره داشته و در تراکم های مختلف در بازار قابل خرید هستند . فرش های 700 شانه در بسیاری از ویژگی های کیفی و ظاهری از فرش های 1200 شانه متفاوت هستند ، می توان چنین گفت فرش های 700 شانه :
1-    به دلیل داشتن ارتفاع بالای نخ خاب نرم تر از فرش های 1200 شانه می باشند .
2-    مقاومت فرش ها در برابر شست و شو ، فشار و پاخوردگی قابل توجه و بالا ست .
3-    به علت عدم شانه و تراکم بالا جای مناسبی برای طرح های خلوت و کم نگاره هستند .
4-    در کیفیت بالا و به کمک الیاف آکرولیک هیت ست شده تولید می شوند . ممکن است فرش های 700 شانه با استفاده از نخ خاب پلی استر و یا پلی پروپلین هم تولید شوند اما فرش های 700 شانه درجه یک و مرغوب دارای نخ خاب اکرولیکی هستند که از فرایند هیت ست گذر کرده باشند .
5-    مناسب ترین محصول برای مکان های پرتردد مانند هال ، آشپزخانه و …  .
6-    مناسب ترین محصول برای اتاق کودک به لحاظ داشتن نرمی و لطافتی که حاصل نخ خاب مرتفع است .
عموما طرح های مدرن و فانتزی بر فرش های 700 شانه شکل می بندند . طرح های فانتزی خلوت با نگاره های بزرگ هستند از این رو خواهان قرار گرفتن بر روی فرش هایی مانند فرش های 700 شانه هستند و
فرش های ماشینی 1200 شانه
فرش هایی با تعداد گره 1200 در هر متر عرض خود . فرش های 1200 شانه انتخاب خریدارانی است که نیازمند یک تخته فرش شیک و لوکس برای پذیرایی یا قسمت مهمان نشین خانه هستند . فرش های 1200 شانه قبل از هر چیز وظیفه زیبا نمودن دکور را بر عهده دارند . ظرافت بافت بالا و شباهت بی نظیر این محصولات محل مناسبی برای طرح های فاخر ، اصیل ، پرنگاره و شلوغ فراهم آورده است . عموما طرح های اصیل و سنتی که از فرهنگ و تمدن ایرانی – آریایی سرچشمه می گیرند شلوغ و پر پیچ تاب بوده و با بفته شدن در فرش های 1200 شانه می توانند زیبایی خود رابه رخ بکشند . علاوه بر موارد گفته شده از دیگر ویژگی های بارز فرش های 1200 شانه می توان موارد زیر را نام برد :
1-    دارای کیفیت بالا به علت بافته شدن توسط الیاف اکرولیک هیت ست . الیاف اکرولیک هیت ست بهترین الیاف موجود در بازار است .
2-    دارای در هم تنیدگی و استحکام بالا به دلیل شانه و تراکم بسیار زیاد .
3-    هرچه شانه و تراکم در فرش بیشتر شود از ضخامت ، قطر و وزن محصول کاسته و بر ظرافت و زیبایی آن افزوده می شود .
4-    دارای ارتفاع نخ خاب اندک
5-    استفاده از الیاف و نخ های نازک و مقاوم . دستگاه بافت فرش های 1200 شانه به گونه ای طراحی شده اند که توان بافت با نخ های ضخیم و غیر مقاوم را ندارند . نخ های غیر مقاوم در بافت پاره شده و نخ های ضخیم در دستگاه گیر می کنند .
ویژگی مشترک فرش های ماشینی این است که هر دو محصول توسط دستگاه های پیشرفته ساخت کشور های اروپایی تولید شده اند . فرش های ماشینی ناب و درجه در الیاف مرغوب هم یکسان هستند . استفاده از نخ خاب اکرولیک هیت ست شده و نخ تار و پودی از جنس پنبه و پلی استر ویژگی فرش های ماشینی است که با برندهای کاشانی به عنوان بهترین برند های دنیا وارد بازار های داخلی و خارجی می شوند .
با ویژگی های گفته شده در مورد محصولات 700 شانه و 1200 شانه ، به فرق فرش 700 شانه با 1200 شانه پی بردید و می توانید قبل از خرید فرش ماشینی ، تصمیم بگیرید که چه نوع فرشی بخرید .
فروشگاه فرش ماشینی 700 شانه و 1200 شانه
تا چندی پیش صحبت از تنوع فروشگاه در میان این همه تنوع و تعدد در فرش ماشینی معنایی نداشت . اما امروزه صنعت IT با گشودن دری تازه از درهای تکنولوژی روز دنیا ما را با تنوع فروشگاه رو روش های خرید آشنا کرده است . برای خرید فرش ماشینی 700 شانه و 1200 شانه چند راه وجود دارد و مهم ترین آن ها :
به فروشگاه فیزیکی مراجعه کرد و به روش سنتی از بین محصولات موجود فرش 700 شانه یا 1200 شانه مد نظر خود را پیدا نمود ، به قمیت بالا خریداری کرده و با دشواری های بعد از خرید دست و پنجه نرم کنیم .
روش دوم مراجعه به فروشگاه اینترنتی است . در این روش می توانید به آسانی به فروشگاه بروید و در شاخه فرش های ماشینی قسمت فرش های 700 شانه و فرش 1200 شانه را انتخاب کنید . پس از پسند کردن محصول مراحل خرید را تکمیل نموده و به ساده ترین روش ممکن فرش ماشینی ناب و اصل بخرید .
فرش های 700 شانه و فرش های 1200 شانه کاشان از ناب ترین محصولات د سراسر دنیا هستند . اما از آنجایی که بالغ بر 700 گروه تولید فرش و قالی ثبت شده و ده ها کارگاه ثبت نشده در شهر کاشان در حال فعالیت هستند سوال مهم این است که کدام برند کاشانی در ارائه فرش هایی با کیفیت تر ، زیبا تر و ارزان قیمت تر سرآمد است ؟ در واقع سوال به انتخاب بهترین برند از بین بهترین ها اشاره دارد .
یکی از این بهترین ها ، برند دیوان است . گروه تولید فرش و قالی دیوان تخصصا در زمینه فرش های صادراتی و درجه یک عمل می کند . در محصولات 700 شانه و 1200 شانه دیوان هرگز محصول درجه دو و بی کیفیت نخواهید دید . تمام محصولات به کمک مواد اولیه درجه یک ، ماشین آلات پیشرفته ، طرح هایی زیبا و مد روز و در قیمت مناسب به بازار عرضه خواهند شد . خرید از برند دیوان به معنای خرید محصول از بهترین تولید کننده است .

  • admin divancarpet
  • بهمن ۲۴, ۱۳۹۷
  • 34 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه