در مورد تاریخ پیدایش فرش اطلاعات دقیقی وجود ندارد ولی با توجه به آثار باستانی و کشفیات بشر، ثابت شده‌است که هنرهایی نظیر سبد بافی، نمد بافی، زیلو بافی، جاجیم بافی همه مقدمه بر پیدایش هنر قالی بافی بوده‌است. 
تاریخچه فرش ایرانی به هزاران سال پیش برمیگردد و در زمان مادها یا پارت ها قدیمیترین نمونه قالی جهان که تاکنون پیدا شده است  قالیچه آریایی با نقوش اصیل هخامنشی است که در کنار جسد یخ زده یکی از فرماندهان سَکایی در درّه پازیریک در ۸ کیلومتری مغولستان در ابتدای رشته کوههای آلتای پیدا شده است و قالی پازیریک نامیده میشود .
برخی ازپژوهشگران پازیریک را به مادها و پارت ها نسبت می دهند اما هنوزاین نظریه که فرش متعلق به مردمان سَکایی بوده است صحت بیشتری دارد.آنها مردمانی دامداربوده اند و این فرش را با پشم حاصل از دامهای خود بافته اند. گفته شده که نوع گره‌های فرش و همچنین یک ردیف ستاره‌های چهارپر نقش شده در قسمت مرکزی این فرش قرار دارد که روی اشیای مکشوف در لرستان نیز دیده می‌شود. قالی ایرانی از دیرباز معروف و مورد استفاده بوده است. از فرشهای معروف ایرانی میتوان به فرش بهارستان که درکاخ تیسفون قرار دارد اشاره کرد.
ولیکن با توجه به نمونه‌های عالی باقی مانده از دوران صفویه باید گفت که اوج هنر در ایران خصوصاً هنرهایی مثل کاشیکاری، قالیبافی منقش کاری در این دوران بوده و در این دوران به اوج شکوفایی خود رسیده ‌است و در زمان شاه عباس این هنر به درجه اعلا خود رسید. شاه عباس در اصفهان یک کارگاه دایر کرد و در این کارگاه فرش های نفیسی برای دربار خود تولید نمود و پیشرفت قالی حاصل گردید و یکی از منابع اقتصادی آن دوران گردید و به دستور وی کارگاههایی در مشهد، کاشان، شیروان، قره باغ، استر آباد، و گیلان دایر گردید و فرشهای نفیسی همچون فرش اردبیل، چلسی و فرشهای زیبای دیگری زینت بخش موزه‌های دنیا گردید.

  • admin divancarpet
  • شهریور ۳, ۱۳۹۷
  • 18 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه