فرش ماشینی دارای ویژگی های منحصر به فردی است که در فرش های دستباف دیده نمی شود. یکی از این ویژگی ها که قرار است موضوع اصلی بحث امروز ما باشد، تولید فرش هایی با اندازه های بسیار بزرگ است که به آنها فرش بزرگ پارچه گفته می شود. اینکه این فرش ها چگونه بافته می شوند و تا چه ابعادی می توانند حداکثر تولید شوند را در ادامه بررسی میکنیم.

معرفی فرش بزرگ پارچه

فرش بزرگ پارچه ماشینی به فرش هایی گفته می شود که در ابعاد بزرگ تر از 12 متری بافته و تولید میشوند. اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم به فرش های خیلی بزرگ که بتواند یک فضای بزرگ را در برگیرد، فرش ماشینی بزرگ پارچه گفته می شود. مثلا به نظر شما اگر خواسته باشند یک مسجد بزرگ را فرش کنند، باید چگونه این کار را انجام بدهند؟

· برای پهن کردن فرش در مسجد ها و فضاهای بزرگ دیگر مثل تکیه ها و حسینیه ها، راه اول این است که از چندین فرش مختلف استفاده کنند و در آخر مکان هایی که خالی می مانند را با استفاده از کناره یا قالیچه، پر کنند.

·دومین راه استفاده از فرش بزرگ پارچه است که می توانند آن را سفارش داده و در فضای کل مسجد پهن کنند، بدون اینکه جایی از مسجد خالی بماند. به این فرش ها یکپارچه هم گفته می شود، چون فضای بزرگ را به صورت یکپارچه فرش می کند.

در واقع برای تولید فرش بزرگ پارچه برای فضاهای بزرگ باید از روش های مختلفی استفاده شود و مجموع این روش ها در کنار هم نهایتا منجر به ایجاد یک فرش بزرگ تر می شود.

فرآیند تولید فرش بزرگ پارچه ماشینی

این نکته را بدانید که در دستگاه های موجود در کارخانه فرش، ابعاد عرض کمی محدود هستند و صاحبان جدیدترین دستگاه هایی هم که به ایران وارد شده اند ادعا دارند که می توانند فرش را در عرض 4 متر تولید کنند. اما در دستگاه های معمولی که وظیفه بافت و تولید فرش های ماشینی را در ابعاد استاندارد مثل 9 متری، 6 متری و 12 متری دارند، به نظر شما چگونه با این محدودیت می توان فرش ماشینی بزرگ پارچه را تولید کرد؟

به این علت که دستگاه های بافنده در تولید ابعاد با عرض بزرگتر از 3 دارای محدودیت هستند، باید چاره ای اندیشیده می شد. فرش های بزرگ پارچه در ابتدا بزرگ پارچه نیستند و در ابعاد کوچکتر بافته می شوند، پروسه تولید به این شرح است:

1-بعد از اینکه مشتری سفارش محصول مورد نظر را در ابعاد بزرگ به تولیدکنندگان ارائه می دهد، کارشناسان برای اندازه گیری ابعاد در محل حاضر می شوند و همه محیط را اعم از گوشه ها و قناسی ها هم محاسبه می کنند.

2-در مرحله بعد از آن، طرح مورد نظر باید توسط متخصصین طراحی فرش، با توجه به ابعاد مورد نظر، در کامپیوتر طراحی شده منتها به این علت که عرض فرش در دستگاه بافنده محدود است، باید طرح نهایی تبدیل به اندازه های قابل بافت در دستگاه شوند. اگر بخواهیم راحت تر بگوییم، یک طرح کلی طراحی می شود و بعد از آن به طرح های کوچکتر تقسیم می شود تا دستگاه توانایی بافت آن را داشته باشد.

3-در مرحله سوم، نقشه ها را به دستگاه می دهند و دستگاه فرش ها را در ابعاد کوچک بر اساس نقشه مورد نظر تولید می کند. بعد از اینکه فرش ها تولید شدند، نوبت به مرحله نصب می رسد.

4-در چهارمین مرحله، بعد از اینکه فرش از فرآیند تکمیل خارج شد، فرش ها را به محل نصب ارسال می کنند. کارشناسان در این محل باید فرش ها را به گونه ای که طرح نهایی رقم بخورد، در کنار هم قرار داده و آنها را به هم متصل کنند. فرآیند اتصال به گونه ای انجام می شود که نمی توان محل های اتصال میان فرش ها را تشخیص داد.

و در نهایت اینگونه است که یک محل را با استفاده از فرش بزرگ پارچه ماشینی، مفروش کرده و زیبایی خاصی را به آنها می بخشند. با توجه به این نکته وقتی که مشتری سفارش می دهد می تواند انواع طرح ها را در انواع رنگ از تولید کننده بخواهد و در این امر محدودیتی وجود نخواهد داشت.

انواع فرش بزرگ پارچه

فرش ماشینی بزرگ پارچه در انواع مختلفی از نظر تعداد شانه و تراکم، تعداد رنگ، طرح و الیاف بافته می شود که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

انواع فرش ماشینی بزرگ پارچه از نظر تعداد شانه و تراکم

فرش ماشینی به صورت معمول در انواع تعداد شانه 500، 700، 1000، 1200 و 1500 به تولید می رسد و در بازار موجود می باشد. طبیعتا فرش های بزرگ پارچه هم می توانند در تعداد شانه های مختلف به تولید برسند.

·فرش ماشینی 1200 شانه بزرگ پارچه

فروشگاه فرش دیوان با اراده محصولات خود به صورت مستقیم از کارخانه آماده پذیرش سفارشات فرش های بزرگ پارچه شما به صورت 1200 شانه در تراکم 3600 می باشد. از ویژگی هایی که فرش های 1200 شانه دارند، این است که دارای ظرافت خاصی هستند که در فرش های دستباف نیز دیده می شود. هارمونی رنگ و طرح در این فرش ها به گونه ای است که می تواند نظر هر بیننده ای را به خود جلب کند.

·فرش 700 شانه بزرگ پارچه

یکی دیگر از محصولاتی که در فروشگاه اینترنتی فرش دیوان موجود است، فرش 700 شانه است. فرش ماشینی 700 شانه در فروشگاه دیوان به صورت بزرگ پارچه هم قابل تولید است و مشتریانی که میخواهند فرش های بزرگ پارچه زیبا اما ارزان تری داشته باشند، می توانند از فرش بزرگ پارچه 700 شانه تراکم 2550 برای فضای خود استفاده نمایند.

البته در انواع 1000 شانه هم فرش های بزرگ پارچه به تولید می رسند، اما توصیه ما این است که اگر به دنبال فرش های 1000 شانه هستید، با صرف کمی هزینه بیشتر، فرش های 1200 شانه را تهیه فرمایید که زیباتر و ظریف تر هستند.

انواع فرش ماشینی بزرگ پارچه از نظر طرح

طرح هایی که در فرش های بزرگ پارچه قابلیت بافت دارند، عبارتند از:

·فرش ماشینی بزرگ پارچه ترنج

فرش های ترنج، فرش هایی هستند که در مرکز فرش یک نقش بزرگ که عموما به صورت دایره، لوزی و بیضی می باشد قرار دارد که به آن ترنج یا محراب گفته می شود. غیر از این طرح بزرگ در فرش ها ترنج، طرح های دیگر هم به نام لچک وجود دارند که در چهار گوشه متن اصلی فرش به صورت مثلثی طراحی می شوند.

شما می توانید با سفارش انواع فرش بزرگ پارچه با طرح ترنج در فروشگاه دیوان، زیبایی را به فضای خود ببخشید و از رنگ های متنوع آن برای خود سفارش دهید.

·فرش ماشینی بزرگ پارچه افشان

فرش افشان یکی از طرح های پر طرفدار در بین فرش های ماشینی است. این طرح بر خلاف طرح ترنج، دارای محراب نیست، در عوض نقوش گل و بوته سراسر فرش را در برمی گیرد. کسانی که به دنبال طرح ها و نقشه های خلوت تر هستند، به آنها توصیه می شود که فرش افشان را انتخاب کنند. کارخانه فرش دیوان می تواند در انواع رنگ، طرح های افشان را برای فضای بزرگ پیاده سازی کند و هزینه آن به این علت که مستقیما با کارخانه در ارتباط هستید، کاهش می یابد.

·فرش ماشینی بزرگ پارچه گل برجسته

یکی از طرح های با جلوه خاص که به صورت برجسته بافته می شود، فرش بزرگ پارچه گل برجسته می باشد. این فرش ها همانطور که از نامشان پیدا است، با استفاده از فرآیند هایی برجسته می شوند و این برجستگی می تواند زیبایی و ظرافت خاصی را در دید بیننده ایجاد نماید.

انواع فرش ماشینی بزرگ پارچه از نظر نوع شکل

با توجه به اینکه نقشه همه فضاها یکسان نیست و شاید همه نخواهند که فرش بزرگ پارچه مستطیل سفارش دهند، در فروشگاه اینترنتی دیوان غیر از فرش های مستطیل فرش های زیر هم دیده می شوند:

·فرش ماشینی بیضی بزرگ پارچه

فرش های بیضی هم می توانند به صورت بزرگ پارچه در انواع تعداد شانه بافته شوند.این فرش ها مناسب دکوراسیون های بزرگ و گرد مناسب هستند و شما می توانید آن را برای محیط مد نظر خود سفارش دهید.

فرش های بزرگ پارچه دردسر چند تیکه شدن فرش منزل رو برای شما کم کردن. اولین سایز فرزش بزرگپارچه فرش سایز 15 متری میتونه باشه که به صورت 3 متر در عرض و 4 متر در طول بافته میشه

·فرش ماشینی بزرگ پارچه مربع

فرش های مربع، جز فرش های چهار گوش به حساب می آیند و مناسب محیط هایی با طول و عرض یکسان می باشند. شما می توانید فرش مربع بزرگ پارچه را از فروشگاه فرش دیوان در ابعاد دلخواه سفارش دهید.

·فرش ماشینی بزرگ پارچه دایره

یکی دیگر از فرش هایی که جلوه خوب و زیبایی می تواند به محیط های گرد بدهد، فرش دایره است مخصوصا که در ابعاد بزرگ پارچه کل محیط را در برگیرد. فرش دایره گل برجسته را می توانید در انواع طرح و رنگ در فروشگاه اینترنتی فرش دیوان سفارش دهید.

 

نتیجه اینکه فرش های بزرگ پارچه در انواع طرح، رنگ و تعداد شانه قابل سفارش هستند و از این لحاظ محدودیتی برای شما وجود نخواهد داشت. قطعا استفاده از فرش های بزرگ پارچه در فضاهای بزرگ می تواند سبب اتحاد محیط و یکدست شدن آن شود که بسیار چشم نواز و هنرمندانه خواهد بود و توصیه ما این است که به جای استفاده از چند فرش، یک فرش بزرگ پارچه تهیه نمایید.


 

  • admin divancarpet
  • فروردین ۲۷, ۱۳۹۹
  • 23 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه