آخرش فرش گل برجسته بخریم یا نخریم ؟

فرش گل برجسته بخریم یا خیر

هستند بسیاری از فرش ها که ما اطلاعی از آنها نداریم یا آنها را با چشم خود ندیده ایم، چه بسا که این فرش ها بسیار زیبا هم بوده باشند و شما دلتان خواسته باشد. خوشبختانه صنعت فرش ماشینی به گونه ای عمل کرده است که هر چند سال یکبار یک محصول جدید را با ویژگی های جدید به بازار عرضه می کند. یکی از تولیدات محبوب و جدید که میخواهیم در این مقاله به آن بپردازیم، فرش ماشینی گل برجسته می باشد.

قبل تر مقاله ای نوشتیم درباره اینکه مزایا و معایب فرش ماشینی گل برجسته چیست؟ و اگر این مطلب را خوانده اید، قطعا آشنایی نسبی با فرش های گل برجسته ماشینی خواهید داشت. اگر هم این مطلب را نخوانده اید، اشکالی ندارد ما قرار است در این محتوا حسابی برای فرش ماشینی گل برجسته توضیح دهیم تا شما را در این زمینه پر پر روانه کنیم. پس فراموش نکنید که تا آخر این محتوا همراه ما باشید! امیدوارم که در کنار کسب اطلاعات، از خواندن این محتوا هم لذت ببرید (کیف کنید).

اقدامات لازم برای خرید فرش گل برجسته

مختصر و مفید، فرش ماشینی گل برجسته چیست؟!

میخواهیم بدون مقدمه چینی به شما بگوییم که فرش گل برجسته، فرشی است که در آن با استفاده از تکنیک هایی گل ها و نقشه های فرش، برجسته سازی شده اند. برای اولین بار چندین سال قبل یک نفر روی فرش های دستباف، طرحی را پیاده سازی کرد که در آن برخی از طرح های روی نقشه فرش به صورت برجسته ( یا به قول خود استادکار سه بعدی ) بافته شده بودند.

خب طرح قشنگی بود و به فکر این هنرمند رسیده بود، برای همین به ذهن خیلی های دیگر هم رسید که فرش هایی به نام فرش گل برجسته تولید کنند. از آنجایی که تولید این فرش ها به صورت دستباف سخت است، از صنعت در این زمینه کمک گرفته شد و یعنی فرش های ماشینی را با استفاده از دستگاه های بافنده گل برجسته تولید کردند. اما چگونه؟ این نکته مهم است!

تولید فرش گل برجسته خیلی ساده است، البته برای دستگاه بافنده! تولید کننده ها نقشه فرش ماشینی را که قرار است روی فرش جدید ما بافته شود را به دستگاه می دهند و دستگاه برای ما فرش گل برجسته تولید می کند؟ خیر اینگونه نیست، دستگاه ها پیشرفته هستند ولی نه در این حد!

باید اقداماتی هم قبل و هم بعد بافت فرش ماشینی صورت بگیرد تا در نهایت منجر به تولید یک فرش گل برجسته شود، اما این اقدامات چه هستند؟

اقدامات لازم برای بافت فرش گل برجسته:

  • الیاف هایبالک به مقدار لازم
  • تولید فرش به صورت معمولی در مدت زمان معین
  • تزئین و دستکاری فرش و در نهایت آماده شدن محصول نهایی ما

این سه مرحله که طی شوند، حالا ما یک فرش گل برجسته داریم. یکی از مراحلی که در اینجا گفتیم، در مورد نخ ها بود. نخ هایبالک قرار است کمی متفاوت باشد، چون اصل برجستگی ما از زمانی شروع می شود که نخ هایبالک در فرش های ما مورد استفاده قرار بگیرد و با تغییراتی که روی آن می دهیم، می توانیم در نهای فرش ماشینی گل برجسته داشته باشیم.

نخ هایبالک نوعی نخ است که به وسیله فرایند های شیمیایی به تولید میرسد و نوعی نخ صنعتی به شمار می رود. عرضم به حضورتان که نخ هایبالک معمولا از جنس نخ اکریلیک است و راستش را بخواهید، نمی دانم که آیا بعضا می توان از الیاف نوع دیگر هم استفاده کرد یا خیر؟ بگذریم!

اگر نگاهی به کتاب فرش ماشینی که اثر دکتر منصوری بیدگلی است بیندازیم ( البته اگر اهل مطالعه باشید ) ایشان در یک تصویر به صورت گویا به شما نشان می دهند که یک نخ هایبالک چگونه تولید می شود. در واقع با توجه این تصویر می توان گفت که با ترکیب الیاف جمع شوند به علاوه الیاف معمولی و پس قرار گرفتن در مرحله ریسندگی، قرار است نخی داشته باشیم که به آن نخ هایبالک گفته می شود. البته به همین راحتی نیست و در مرحله ترکیب و ریسندگی اقدامات خاصی باید با حرارت و فشار و بخار باید صورت بگیرد که نخ هایبالک ما بدست بیاید.

این مرحله که تمام شد، حالا باید نخ ها را برای استفاده دستگاه آماده کنیم. دستگاه بافنده مثل بقیه فرش ها، این فرش ماشینی را به صورت معمولی می بافد و در نهایت با تعداد شانه مشخص در اختیار ما قرار می دهد. در واقع این فرش ها هیچ تفاوتی تاکید می کنم هیچ تفاوتی از نظر نوع بافت ماشینی با فرش های معمولی موجود در بازار ندارند.

پس باید برویم سراغ مرحله سوم و نهایی که کار اصلی آنجا انجام خواهد شد. همه فرش های ماشینی بعد از اینکه از دستگاه بافنده بیرون بیایند، وارد مرحله ای می شوند که به آن تکمیل و آهار گفته می شود. در این مراحل فرش ماشینی که قرار است به ما بفروشند را آماده سازی نهایی می کنند، مثلا نمیدانم، نخ خاب آن را تنظیم می کنند، ریشه را متصل میکنند، فرش را دور دوزی می کنند و از این دست کار ها که در نهایت سبب می شود که ما همان فرشی را داشته باشیم که نمونه های آن را در خانه های خود داریم.

در مرحله آهار، نوبت به این می رسد که فرش را گل برجسته کنند. فک کنم یادم رفت که در بالا بگویم که نخ های هایبالک کوچک شونده یا جمع شونده هستند و این جمع شدن موقعی اتفاق می افتد که ما به آن حرارتی معین بدهیم. پس قسمت هایی که قرار است برجسته نباشند را با استفاده از درجه حرارت مشخص، آماده می کنند و بدین ترتیب قسمت هایی از فرش هستند که به صورت برجسته دیده می شوند.

در واقع در اینجا عملیات برجسته سازی صورت نمی گیرد بلکه کل عملیات این است که برخی از قسمت های فرش که قرار است گل برجسته نباشند را با حرارت به سطح پایین تری برسانند. این همه آن چیزی بود که باید برای تولید فرش ماشینی گل برجسته می دانستید. امیدوارم که مفید بوده باشد برای شما، چون سعی من بر این بود که اطلاعات کامل را در اختیارتان قرار بدهم.

اما در ادامه می خواهم شما را با جدید ترین انواع فرش گل برجسته آشنا کنم که فک کنم برایتان جذاب خواهد بود. پس این یک تکه متن هم همراه ما باشید و تحمل کنید تا اطلاعات کامل تری را کسب کنید.

 

تصویر فرش 1200 شانه گل برجسته میرال

فرش ماشینی گل برجسته 1200 شانه

یکی از فرش های ماشینی که چند سالی است پیدایش شده است و برای اینکه بافته شود هزینه زیادی صرف دستگاه بافنده آن شده ، فرش 1200 شانه ماشینی است. این فرش های ماشینی خیلی خوب هستند! شاید بپرسید که از چه نظر می گویی که خوب هستند، از همه نظر:

  • یک اینکه دارای تعداد شانه و تراکم بالایی هستند ( در 1200 شانه بافته می شوند و تراکم 3600 دارند )
  • به این خاطر که تعداد شانه بالایی دارند، ظرافت بالایی هم دارند که سبب می شود طرح های زیباتری روی آنها نقش بگیرد.
  • و باز هم به خاطر این تراکم بالا ( نزدیکی گره های زده شده به هم ) ما ریز بافتی این فرش را می بینیم. این ریز بافتی همان ریز بافتی است که در فرش های دستباف دیده می شوند.
  • و چهارم اینکه با یکی از جدید ترین دستگاه های فرش ماشینی موجود در دنیا بافته شده اند و بسیار با کیفیت خواهند بود.

فکر کنم که با خواندن این چهارتا نکته قانع شده باشید که فرش های 1200 شانه خوب هستند!

فرش ماشینی گل برجسته در انواع تعداد شانه و تراکم ممکن است تولید شود. معمولا هم بحث گل برجستگی در فرش های طرح کلاسیک مطرح است تا فرش های مدرن ماشینی! اما اگر بخواهیم واضح تر برای شما بیان کنیم، فرش های ماشینی که دارای ظرافت بالاتری باشند، قطعا از آنها می توان فرش های گل برجسته قشنگ تری در آورد.

ظرافت بالاتر منجر به طرح زیباتر و گل های ریز تر می شود. پس اگر قرار است فرشی را گل برجسته کنیم بهتر است فرش هایی با تعداد شانه و تراکم بالا را گل برجسته کنیم که نما و جلوه بسیار زیباتری داشته باشند. قطعا استفاده از فرش های 1200 شانه این ویژگی ها را برای استفاده کننده خود خواهد داشت و زیبایی بی نظیری برای وی ایجاد خواهد کرد.

فرش 1200 شانه جزء فرش های نازک در دسته فرش ماشینی است. وقتی به این فرش ها که به صورت گل برجسته بافته شده باشند، نگاه کنید، هم خطای دید و هم ظرافت فرش شما را تحت تاثیر خود قرار می دهد. به همین دلیل است که می گویند اگر می خواهید فرشی در چشم مخاطب دیده شود، بهتر است نوع گل برجسته آن را پهن کنید.

به هر حال اگر به دنبال این هستید که یک فرش ماشینی گل برجسته با کیفیت، زیبا و با ظرافت داشته باشید، توصیه بنده این است که حتما نوع 1200 شانه آن را در نظر بگیرید.

فروشگاه اینترنتی فرش دیوان، یکی از فروشگاه های آنلاین در سطح کشور در زمینه فرش می باشد که محصولات خود را از کارخانه فرش دیوان به صورت مستقیم به شما عرضه می کند. شما می توانید این محصول را با بالاترین کیفیت به صورت ارسال رایگان سفارش دهید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه