لوگوی فرش ماشینی

جستجوی فرش براساس رنگ

مراحل تولید فرش ماشینی در کارخانه فرش کاشان

kashan-machine-carpet-production (2).jpg

فرش های ماشینی بر خلاف قالی های دستباف توسط ماشینی آلات صنعتی بافته می شوند و از مزیت های آن می توان به ارزان بودن آن نسبت به قالی های دستباف ، تولید آن در مدت کمتر و همچنین متنوع بودن طرح و نگاره آن اشاره کرد .  امرزوه تولید فرش های ماشینی در کارخانه های فرش کاشان زیادتر شده است . فرش های 700 شانه ، فرش های 1000 شانه ، فرش های 1200 شانه از تولیدات جدید کارخانه های کاشان می باشند . شهرستان کاشان با داشتن هزاران کارخانه ای که به تولید بهترین فرش های ماشینی می پردازند ، توانسته است بخش اساسی از بازار فرش و صادرات فرش ماشینی را از آن خود کند . تنوع در طرح و رنگ ، شانه و تراکم ، ابعاد فرش و کیفیت بالای فرش های کاشان ، محبوبیت و مشهوریت آن ها را زیاد کرده است .
تولید فرش ماشینی کاشان در طی فرآیندی رخ می دهد که در ادامه بدان شاره خواهیم کرد .
مراحل تولید فرش ماشینی در کارخانه فرش کاشان چگونه است ؟
ریسندگی :
تولید فرش ماشینی در کارخانه های فرش کاشان در سه مرحله ریسندگی ، بافندگی و تکمیل و پرداخت انجام می شود . کارخانه های فرش ، باید الیاف خام و یا همان نخ را خریداری کنند . بیشتر کارخانه های فرش کاشان الیاف خام را آکریلیک انتخاب می کنند . سپس این الیاف برای رنگرزی می روند و بعد از آن هیت ست می شوند . برخی از تولید کنندگان به دلیل هزینه بالای هیت ست ، این فرآیند را در تولید حذف می کنند . در صورتی که این فرآیند ، مقاومت نخ و الیاف را بالا می برد و پرزهای الیاف را از بین می برد و الیاف را برای تولید فرش ماشینی باکیفیت آماده می کند . هر فرش ماشینی از سه نخ تار ، نخ پود و نخ خاب تشکیل می شود . نخ خاب که از جنس آکریلیک ، پلی استر و یا پلی پروپلین است که از  میان اینها ، نخ آکریلیک مقاوم تر است . بهتر است نخ تار از مخلوط پنبه و پلی استر و نخ پود از مخلوط پنبه و جوت باشد .
مقاله مربوطه : فرش آکریلیک یا پلی استر
بافندگی :
بعد از اینکه الیاف آمده شدند ، توسط ماشینی آلات پروسه تولید فرش ماشینی را آغاز می کنند . امروزه تنوع ماشینی آلات زیاد شده است و انواع مختلفی از ماشین آلات از جمله تکسیما ، واندویل CRX و شونهر آلمان ، VTR و HCP وجود دارند . روند بافت دستگاه ها  به این صورت است که فرش به صورت رو و زیر بافته می شود و هر دو دارای خاب مشترک است که به وسله تیغه ، در طی فرایند بافت ، برش داده می شود و به دو تخته فرش ماشینی تبدیل می شود . این مرحله بسیار حساس است و ممکن است در حین بافت فرش ماشینی دارای عیوبی از جمله تیغ خوردگی ، پارگی نخ خاب در حین بافت شود .
تکمیل فرش ماشینی :
1 . آهار زنی فرش و یا زدن چسب بر پشت فرش . از آنجایی که نخ خاب در فرش های ماشینی گره نیستند و به حالت U مانند و به حالت نیم دایره دور پود زده می شود ، برای اینکه این نخ ها از دور پود جدا نشوند ، بعد از بافت ، به پشت فرش چسب زده می شود که در اصطلاح به آن آهار زنی می گویند . این فرآیند ، علاوه بر استحکام گره ها و نخ خاب ، نقش ترمز فرش را بر روی سطح های صیقلی از جمله سرامیک دارد .
2 . پرداخت فرش و یاشیرینگ فرش
3 . بافت ریشه و لبه دوزی و یا زیگزاگ دور فرش
در قسمت تکمیل فرش ماشینی ، عیوب احتمالی فرش گرفته می شود از جمله عیوب فرش ماشینی را می توان به موارد زیر اشاره کرد :
پارگی نخ خاب در حین بافت ، وجود نخ اضافی روی سطح فرش ، پاره شدن نخ تار و یا همان نخ طول ، دو رنگی ، جای خالی برروی قسمت هایی از فرش یا به عبارتی کچلی .
بعد از این عملیات ، فرش برای کنترل نهایی آماده می شود  و اگر فرش فاقد هر گونه عیب یا نقصی باشد ، عنوان فرش درجه یک روی آن اطلاق می شود .
کارخانه فرش کاشان
دیوان یکی از برترین کارخانه های فرش ماشینی کاشان است که با رعایت استانداردهایی در تولید فرش های ماشینی ، توانسته است فرش های ماشینی درجه یک را روانه بازار فرش کند . استفاده از بهترین الیاف آکریلیک که قبل از بافت این الیاف از تونل بخار آب و گرما عبور می کنند و هیت ست می شوند ، استفاده از دستگاه های بافندگی وندویل بلژیک ، آهار زنی استاندارد ، باعث شده است که تمای فرش های تولید شده توسط این کارخانه ، عنوان فرش درجه یک را بر خود بگیرد . این کارخانه علاوه بر رعایت این اصول ، با استفاده از نظرات طراحان خبره و زبر دست ایرانی ، بهترین طرح ها و نگاره های اصیل ایرانی را به کار برده است . توجه به زیبایی در کنار کیفیت و درجه یک بودن رمز موفقیت این کارخانه فرش می باشد .

نـظـرات
نام و نام خانوادگی :
*
عنوان مطلب :
نظر شما :
*
دیگر مطالب کاربردی
بهترین کارخانه فرش ماشینی کاشان
خرید اینترنتی فرش ماشینی بهترین نوع خرید
خرید مستقیم فرش های 1200 شانه
خرید فرش ۱۲۰۰ شانه با قیمت درب کارخانه
فرش 1200 شانه طرح جدید
ادامه
فرم ارتباط با واحد فروش اطلاعات تماس با فرش دیوان نماد اعتماد الکترونیکی نماد ضمانت پرداخت نماد ستاد ساماندهی
صاحب امتیاز : علی صدوقی
آدرس کارخانه : کاشان ، بلوار قطب راوندی ، کوی حکمت 33 ، شرکت فرش دیوان کاشان
واحد فروش : 9133647713 98+
تلفن ثابت : 03155534829
کد پستی : 8731653952
نماد اعتماد الکترونیکی
خرید اینترنتی فرش ماشینی
logo-samandehi